Gasovod Južni tok

Evropska unija

" Južni tok da, ali samo ako poštujete naša pravila!"

Gasovod Južni tok, da bi se gradio, mora da bude u skladu sa evropskim pravom i pravilima, izjavili su danas učesnici konferencije "Južni tok: posao ili parnica veka" i poručili da bi u procesu evropskih integracija, Srbija mogla da ima problema ako ne bude poštovala ta pravila.

"Ovo pitanje se ne može odvojiti od pristupnih pregovora za članstvo Srbije u EU i ako se nastavi ovakva situacija, biće teško da EU zaključi poglavlje o energetici sa Srbijom", rekao je šef sektora za evropske integracije Delegacije EU u Srbiji Frejk Janmat.

"Lažna je dilema da Srbija treba da bira između EU i Južnog toka. Srbiji treba i jedno i drugo, ali za Južni tok moraju da se poštuju evropska pravila", rekao je Janmat, na javnoj raspravi koju organizuje Istraživački forum Evropskog pokreta u Srbiji, povodom predstavljanja istraživačkog izvještaja "Južni tok: posao ili parnica vijeka", autora Vladimira Medovića.

EU nema ništa protiv Južnog toka i pozdravlja taj veliki projekat, koji će otvoriti dosta novih radnih mjesta i osigurati diversifikaciju snabdjevanja potrošača gasom, ali će u realizaciji tog projekta morati da se slijede pravila koja se tiču unutrašnjeg tržišta EU, dodao je Janmat.

On je rekao da neke odredbe ugovora između Srbije i Rusije o Južnom toku nisu u skladu sa pravilima EU i Energetske zajednice (EZ) jugoistočne Evrope, koje su obavezne za zemlje potpisnice.

Na pitanje zašto je Sjeverni tok dobio status izuzetka od primjeni odredbi Trećeg energetskog paketa EU, a Južni tok nije, Janmat je odgovorio da ta dva projekta ne mogu da se porede, jer prolaze kroz različite regione i da u ovom regionu kroz koji prolazi Južni tok ima više mogućnosti za snabdjevanje energentima, osim iz Rusije.

Autor istraživanja, koji je docent na Fakultetu za ekonomiju i inženjerski menadžment u Novom Sadu rekao je da bi Srbija trebalo da obustavi radove na Južnom toku.

“Nerazumno bi bilo da Srbija nastavi sa radovima na Južnom toku, kad je Bugarska obustavila radove na tom gasovodu,” rekao je Medović, koji smatra da bi Srbija morala aktivnije da se uključi u pregovore između EU i Rusije o primeni pravila EU na Južni tok i da u te pregovore uvede i Sekretarijat Energetske zajednice.

Medović je poručio da EZ nema mehanizme kažnjavanja zemalja članica, ako ne poštuju pravila te zajednice, ali da može pokrenuti postupak pred sudom zbog nepoštovanja njenih pravila, rekao je on i ukazao da posledica toga mogu biti novčane sankcije.

Odgovarajući na novinarsko pitanje da li Međudržavni sporazumi, kao što je sporazum Rusije sa zemljama učesnicama na projektu Južni tok, ima veću pravnu snagu od nacionalnih zakonodavstava i odredbi EZ, Medović je rekao da međunarodni sporazumi imaju veću pravnu snagu, ali da svi oni, prije svega, moraju biti u skladu sa Ustavom Srbije i ocijenio da su u sukobu energetski sporazum Srbije i Rusije sa ugovorom koji Srbija ima sa EZ.

Ako Srbija poštuje pravila iz međudržavnog sporazuma sa Rusijom, čiji je dio i Južni tok, onda će prekršiti pravila iz EZ, rekao je Medović, koji je ponovio da je energetski sporazum Srbije i Rusije u suprotnosti sa obavezama naše zemlje prema EZ.

Evropska komisija je krajem prošle godine objavila da bilateralni ugovori koje Rusija ima sa zemljama učesnicama u projektu Južni tok treba da se revidiraju i dovedu u sklad sa Trećim energetskim paketom i ostalim standardima EU.

Pod pritiscima evropske administracije i američkih političara, Bugarske je prije desetak dana suspendovala radove na izgradnji Južnog toka, dok je Rusija nedavno povela spor u vezi sa nadležnosću EU nad Južnim tokom pred Svjetskom trgovinskom organizacijom.

U Beču je juče potpisan ugovor između austrijske kompanije OMV i ruskog Gasproma o izgradnji deonice Južnog toka kroz Austriju.

(Pressonline)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.