Priština bi mogla sve snage da usmjeri ka posmatračkoj stolici
Ilustracija

"Cilja UN"

Priština bi mogla sve snage da usmjeri ka posmatračkoj stolici

Priština bi mogla da pokuša da dobije status posmatrača u UN već na jesenjem redovnom zasedanju Generalne skupštine te svJetske organizacije, saznaju Novosti.

Svjesni da im je punopravno članstvo u UN nedostižno bez aminovanja Beograda, kao i zbog veta Rusije i Kine u Savjetu bezbjednosti, Priština bi mogla sve snage da usmjeri ka posmatračkoj stolici, piše ovaj list.

Mada, ni oko toga među albanskim političarima još nema saglasnosti, jer postoje mišljenja da treba sačekati veći zalogaj: punopravno članstvo, makar "lomljenje" Beograda potrajalo. 

Direktor Centra za strateške alternative Dušan Proroković ocjenjuje, međutim, da Kosovo nema vremena da čeka i da je već angažovano na obezbjeđivanju statusa posmatrača: 

"Međunarodnoj zajednici, pritisnutoj ukrajinskom krizom i Irakom, u ovom momentu ne leži da se igra sa primanjem nove države u punopravan status bez čistih računa. Zbog toga je vidljiva njihova strategija da se Kosovu stolica obezbijedi uz pristanak same Srbije". 

Do posmatračkog statusa Kosovu nije dalek put, s obzirom na to da već može da računa na 106 glasova država koje mu priznaju državnost i od potrebne dvotrećinske većine u GS UN dijeli ga još 23.

"Sve više regionalnih organizacija i inicijativa otvara svoja vrata Prištini. Samo u proteklih desetak dana Kosovo je podiglo rampe koje su ga do sada držale van Venecijanske komisije i Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi. Savjet Evrope je sledeća "meta" “, poručuju iz Prištine

Član Foruma za etničke odnose Dušan Janjić kaže za ovaj list da je prvobitni njemački zahtjev da Beograd ne ometa put Kosova u UN, samo podijeljen na dva dijela i da je prvi - razmjena oficira za vezu već ostvaren. Drugi - stolica u UN, sada stiže na red: 

"Ova tema će se pojaviti na stolu na jesen, čime se zaokružuje model dvije Njemačke. Vraćanje srpskog oficira za vezu Dejana Pavićevića sa administrativnog prelazadeo je ove strategije, po kojoj je došao čas da oficiri dobiju status ambasadora". 

Janjić, ipak, ocjenjuje da postoje šanse da Beograd "izvrda" ove jeseni i ostavi Kosovo sa druge strane vrata UN, ali da već sledeće godine to neće biti moguće: 

"Zbog toga treba dobro razmisliti kako obezbijediti kompenzaciju za sve popuste do sada date Prištini i za ono što u budućnosti neće moći da spriječi. "Naplata“ se može tražiti u domenu rješavanja svojinskih odnosa ili u energetskom sektoru". 

Jedno od obrazloženja zbog čega Zapad ovog momenta nije vidljivo ažuran u duvanju u prištinska jedra ka Ist Riveru je taj što bi takav rasplet mogao da odvrati Beograd od ispunjavanja preostalih obaveza iz Briselskog sporazuma.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.