BeamCaster koristi li-fi pristup bežičnom prenosu podataka, a koji umjesto radio talasa standardne wi-fi mreže, koristi svjetlosne talase koje emituju posebne LED sijalice s ugrađenim mikročipom.
Jezgro mreže je ruter koji može da prenosi signal uz pomoć svjetlosnih zraka na udaljenosti do sedam, osam metara. Signal može da se prenese na osam uređaja odjednom u različitim djelovima kancelarije, a brzina je četiri puta veća od standardnog wi-fija.
Kako bi instalirali radnu mrežu, potrebno je instalirati modul prenosa na plafon i program za primanje signala na računarima. Modul može da prenosi podatke brzinom 1,25 GB u sekundi, s mogućim povećanjem na do pet GB u sekundi u bliskoj budućnosti. Najveća brzina wi-fi mreže je 300 MB po sekundi (standard 802.11n) na cijelom kanalu, ne za svakog povezanog korisnika.
U ruskoj kompaniji kažu kako je prenos podataka putem svjetlosnog snopa nemoguće presresti i prisluškivati, pa je stoga sigurniji, a ni ne ometa druge elektronske uređaje.
BeamCaster set, koji uključuje centralni uređaj i osam prijemnika, trenutno košta hiljadu dolara, a u pripremi je drugi koji bi trebalo da košta deset puta manje.
Komentari