Hrvatska je 55 svojih i 20 stranih državljana predala Njemačkoj, Austriji, Sloveniji, Italiji, Danskoj, Belgiji, Francuskoj, Bugarskoj, Mađarskoj, Holandiji i Poljskoj, koje su ih tražile zbog krivičnog postupka ili izvršenja kazne radi različitih krivičnih djela - od zloupotrebe droga i silovanja, do prevara, falsifikovanja, ubistava...
Najpoznatiji među traženim osobama koje je Hrvatska predala nekoj članici EU je bivši jugoslovenski i hrvatski obavještajac Josip Perković, optužen za pomaganje u ubistvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine u Minhenu.
Perkovićem izručenjem Njemačkoj početkom godine završena je sedmomjesečna pravno-politička afera, koja je uzburkala hrvatsku političku scenu i aktualizovala neriješena politička ubistva bivšeg režima.
Druge članice Unije su Hrvatskoj od 1. jula prošle godine predale 33 osobe, takođe zbog zloupotrebe droga, ubistava, krađa, prevara, falsifikovanja, silovanja, razbojništva i drugih krivičnih djela, saznaje Hina u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Tražene osobe izručile su Njemačka, Austrija, Slovenija, Italija, Francuska, Češka, Malta i Holandija.
MUP za sada ne može da saopšti koliko je neizvršenih naloga koje su raspisale članice Unije za hrvatskim građanima, ni koliko je takvih naloga koje je raspisala Hrvatska za državljanima drugih članica jer, kako objašnjavaju, instrument Evropskog naloga za hapšenje podrazumijeva neposrednu komunikaciju nadležnih pravosudnih tela država članica EU.
Poznato je da hrvatska policija ima evidentiranih 228 domaćih Evropskih naloga za hapšenje, ali i još 135 međunarodnih potjernica Interpola koje su raspisane za hrvatskim državljanima na osnovu stranih naloga koji još nisu izvršeni većim dijelom jer se radi o osobama koje su u bijegu i ne nalaze se na području Hrvatske, a manjim dijelom jer su sudski postupci priznavanja stranih naloga još u toku.
(tanjug)
Komentari