On ocjenjuje da se time perspektiva članstva u EU drži "istinski otvorenom".
On dodaje i da se time "blokiraju ksenofobične, antiimigrantske političke opcije koje su u nekim državama pobijedile na evropskim izborima".
Lagumdžija smatra i da bi kancelarka Angela Merkel mogla da pomogne BiH u poboljšanju funkcionisanja federalizma u toj zemlji.
Pretjerano je očekivati da će angažman Njemačke rezultirati efikasnijem rješavanju pitanja ulaska BiH u EU, kaže Lagumdžija, i napominje da ni Njemačka ni bilo koja druga zemlja EU ne može da ukloni probleme koje u državi sami moraju da rješavaju.
Medjutim, istakao je on za agenciju Fena, Njemačka i kancelarka Merkel lično imaju snagu i autoritet za istinsko otvaranje perspketive ka EU i to je najveća usluga koju Njemačka u ovom trenutku može da učini regionu.
Kada je BiH u pitanju, tu bi angažman Njemačke mogao biti i nešto specifičniji - da pomogne svojim iskustvom u poboljšanju funkcionisanja našeg federalizma, kaže Lagumdžija i podsjeća na bogato iskustvo te zemlje, još od Bizmarka, gdje je "federalizam podijeljen, a visoka decentralizacija sastavni dio funkcionalnog sistema".
Šef BiH diplomatije očekuje da Njemačka bude nosilac značajnijeg uključivanja medjunarodnih aktera na putu BiH u EU, ali i u evroatlantskim integracijama.
On podsjeća i na zaključke Savjeta za spoljnu politiku EU iz aprila ove godine, u kojima je naglašeno opredjeljenje da se ključne ekonomske i socijalne reforme moraju sprovoditi odmah, a sveobuhvatne strukturalne i ustavne reforme, uključujući i presudu "Sejdić-Finci", nakon oktobarskih izbora u BiH.
Inače, kako podsjeća agencija Fena, na konferenciju u Berlinu koju 28. avgusta saziva njemačka kancelarka Angela Merkel, biće pozvani premijeri, ministri spoljnih poslova i ministri privrede zemalja regiona i predstavnici EU, a glavna tema biće - ulazak svih država zapadnog Balkana u EU.
(B92)
Komentari