Štab, poznat po političkom djelovanju desne orijentacije, tražio je referendumskim pitanjem ograničavanje upotrebe jezika i pisma nacionalnih manjina na sredine gdje one čine polovinu stanovništva, a ne trećinu, što je sada slučaj. Ta organizacija poznata je i po organizovanju protesta u Vukovaru, tokom kojih su sa zgrada državnih institucija skidane latinično-ćirilične ploče i uništavane, što se poslije proširilo i na druge sredine u kojima žive Srbi.
Izvještaj o provjeri broja i vjerodostojnosti potpisa birača za raspisivanje referenduma o ćirilici na sjednici hrvatske Vlade podnio je ministar uprave Arsen Bauk. To Ministarstvo je, zajedno s Državnim zavodom za statistiku (DZS), bilo zaduženo za provjeru potpisa.
Bauk je naveo da je u 19 kutija bilo primljeno 7.459 potpisnih knjiga u kojima je bilo ukupno 598.780 potpisa, a da je DZS metodom slučajnog uzorka utvrdio da od tog broja ima 576.388 vjerodostojnih potpisa, što je više od dovoljnog broja za raspisivanje referenduma. Dodao je i da nije bilo moguće utvrditi da li su potpisi prikupljani na propisanim mjestima, jer na potpisnim knjigama nema bilješke o tome.
Vukovar je u nedjelju dobio i novog gradonačelnika Ivana Penavu, kandidata takođe desne HDZ, koji je ocijenio da je dvojezičnost u tom gradu uvedena "na silu i protivno zakonu".
Hrvatska Vlada svojevremeno je najavljivala ustavne promjene koje bi onemogućile održavanje referenduma kojima se ograničavaju ili smanjuju prava manjina.
Komentari