Ona kaže da je novi propisi - zbog kojih je islamski orijentisana vlada Redžepa Tajipa Erdogana bila predmet oštrih kritika sekularnih Turaka - nisu odvratili od noćnih izlazaka i žurki.
"Vlada gura nos u sve, ali je mene baš briga. Zašto moram da sledim vaša naređenja ako vi ne poštujete moje izbore?", upitala je Kortan dok ispija čašu vina u baru na krovu zgrade sa kojeg se pruža pogled na Bosfor.
Njena poruka glasi: "Svoja naređenja prepustite vjernicima a mene ostavite na miru da pijem. Religija je lična stvar".
Turski parlament je u maju prošle godine usvojio zakon kojim se ograničava prodaja i reklamiranje alkohola, povećava porez na pivo, vino i žestoka pića, što je dosad najoštrija mera u 90-godišnjoj istoriji turske republike.
Zakonom je zabranjena prodaja alkohola od 22 do 6 časova, kao i u blizini škola i džamija. Ambalaža takvog pića mora da sadrži poruke upozorenja o šteti od konzumiranja alkohola, a reklame za te proizvode su zabranjene na TV i u novinama.
Premijer, pobožni musliman koji ne puši i ne pije, kaže da je cilj ovog zakona da se mladi Turci zaštite opasnosti od alkohola.
Većina ljudi ne pije u Turskoj, koja je, uprkos svom sekularnom sistemu, država izrazitog broja vjernika. Prema januarskom izveštaju ministarstva zdravlja, 87 odsto Turaka navelo je da nikada nije pilo alkohol.
Ipak, značajna sekularna populacija te zemlje smatra zakon o ograničenjima u konzumaciji alkohola represivnim, napominjući da Turskoj to nije potrebno jer je već država OECD-a s najmanjom potrošnjom alkohola.
Erdogan je preporučio Turcima da, umjesto čuvene rakije, piju ajran - tradicionalni jogurt, koji je nazvao "nacionalnim pićem" Turske.
"Ne želimo generaciju (mladih) koja noću i danju baulja pijana. Želimo mlade koji su oštri, puni znanja", rekao je Erdogan nazivajući one koji piju alkoholičarima.
I osnivaču moderne sekularne Turske Mustafi Kemalu Ataturku i njegovom nasledniku Ismetu Ineniju alkohol, ipak, nije bio stran.
"Kad dva pijanca prave zakon, poštujete ga", poručio je Erdogan u parlamentu ove godine, dodavši, međutim, da se takav zakon odbacuje onda kada se donosi onaj koji nalaže vjera.
Turski sekularisti smatraju da su nova ograničenja vezana za alkohol dio šire kampanje vlade da se izmjeni njihov dosadšnji način život, uključujući ukidanje dugogodišnje zabrane pokrivanja glave maramom u javnosti i nastojanja da se ukinu mješoviti muško-ženski studentski domovi, prenosi AFP.
(B92)
Komentari