Forumu će prisustvovati 18 ministara spoljnih poslova iz Unije i zemalja regiona, drugih visokih evropskih zvaničnika, ali i predstavnika SAD, Kine, Japana, Rusije i Novog Zelanda, javio je Tanjug.
Tema ovogodišnjeg Foruma je Zapadni Balkan i EU, drugim riječima naš region i napredovanje prema članstvu, što u ovom regionu uvijek znači stabilizaciju i izgradnju države, precizirala je agenciji Hina prva potpredsjednica vlade i šefica hrvatske diplomatije Vesna Pusić najavljujući skup koji se završava 12. jula.
Organizator je Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske, a na skupu će, pored ostalih, učestvovati šefovi diplomatija Crne Gore Igor Lukšić, Srbije Ivica Dačić,BiH Zlatko Lagumdžija, Makedonije Nikola Poposki, Kosovo će predstavljati Enver Hodžaj.
Učestvovaće i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton, evropski povjerenici za proširenje i zaštitu potrošača Štefan File i Neven Mimica, šef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak.
Skupu će prisustvovati i specijalni predstavnik Unije u BiH Peter Sorensen i visoki međunarodni predstavnik za BiH Valentin Incko.
Forum počinje kasno popodne temom "EU integracija Zapadnog Balkana: trenutna situacija", a učesnici će raspravljati o pitanjima koja su u ovom trenutku na dnevnom redu u jugoistočnoj Evropi, Evropskoj uniji, širem evropskom susjedstvu i transatlantskim odnosima.
Dan kasnije će biti održana tri panela: "EU integracija Zapadnog Balkana: sličnosti i razlike", "Budućnost proširenja EU" i "Evropske vrijednosti pred izazovima".
U subotu, poslednjeg dana Foruma, predviđen je okrugli sto na temu trenutne situacije u procesu evropske integracije Zapadnog Balkana, prenosi Hina.
Međunarodna konferencija Kraocija samit prvi put je održana 2006. kao sastanak na vrhu šefova država i vlada na temu "Zaokruživanje evropske južne dimenzije: vrijednosti koje nas povezuju", a ključni naglasci bili su vezani za proces integracije u EU i NATO te bezbjednosna pitanja.
Hrvatska je tada bila tek u prvoj godini pregovora s Evropskom unijom.
Crna Gora je u junu te godine održala referendum o nezavisnosti, a početkom 2006.počeli su i međunarodni pregovori o konačnom statusu Kosova.
Iduće godine tema "Novi jug Evrope" opet je bila vezana za pitanja stabilnosti i bezbjednosti jugoistoka Evrope.
Tada je poručeno da bez stabilnosti i bezbjednosti cijele regije, nema ni privrednog napretka, niti napretka u evroatlantskim integracijama.
Tako je treći Samit 2008. održan o temi "Bezbjednost , razvoj i prosperitet", i to samo tri mjeseca nakon što je Hrvatska dobila pozivnicu za članstvo u NATO.
Godine 2009. tema je bila "Evropski strateški imperativi - energija, investicije i razvoj", godinu posle skup je bio posvećen gobalnim izazovima jugoistočne Evrope, a u godini u kojoj je Hrvatska završila pregovore (2011) tema Samita je bila okrenuta budućnosti - "Nova decenija za jugoistok Evrope - završetak tranzicije".
Godine 2012. fokus je bio na rezultatima i uspjesima prethodnih procesa, a 2013, u kojoj je Hrvatska 1. jula postala punopravna članica Evropske unije, Samit je uspješno pretvoren u Forum, a tema "Evropska energetska bezbjednost" okupila je troje potpredsjednika vlada i sedam ministara spoljnih poslova.
U Dubrovniku su tokom proteklih susreta na vrhu, uz političke lidere iz regiona i šire, gostovali i neki drugi visoki gosti, među kojima je 2012. bio i generalni sekretar NATO saveza Anders Fog Rasmusen.
Komentari