Ambasador Italije u Austriji Đorđo Marapodi je, tokom diskusije u predstavništvu Evropske komisije, naglasio da je harmonizacija politike prema azilantima i izbjeglica zbog dramatičnog razvoja tragedije na mediteranskom moru, veoma značajno pitanje,prenosi b92.
Marapodi je kazao da ideja ujedinjene EU treba da bude podstaknuta daljim ekonomskim rastom, kao i približena građanima.
Takođe je naglasio da Italija zahtijeva “industrijsku renesansu” Evrope, ocjenjujući da ona može biti postignuta samo kroz mjere za borbu protiv nezaposlenosti mladih.
Marapodi je podsjetio da je Mediteran zajednička granica, a ne samo u nadležnosti italijanske mornarice.
S tim u vezi on je zatražio brzo proširenje nadležnosti evropske agencije za zaštitu granice „Fronteks“.
Oko 65.000 izbjeglica je stiglo do italijanske obale u prvih šest mjeseci ove godine: skoro isto kao tokom cijele 2013 godine. Italija, ekonomski oslabljena, stenje pod tolikim teretom. Na ministarskom sastanku u Milanu, konzervativni Italijanski ministar unutrašnjih poslova Angelino Alfano koristi predsjedavanje svoje zemlje EU da pozove na više solidarnosti i podjelu tereta, piše Dojče vele.
„Ovo je evropska stvar“
Od oktobra 2013. kada se kod italijanskog ostrva Lampeduza udavilo najmanje 366 izbjeglica, italijanska mornarica sama traži izbjegličke brodove koji su opasni po život. Akcija Mare Nostrumspasila je mnoge živote, kaže Kristofer Hajn, direktor italijanske organizacije za tražioce azila. Međutim, Italijanima je potrebna podrška EU. „Ovo je evropska stvar. Granice na Mediteranu treba shvatiti kao evropske granice, ne samo kao spoljne granice jedne zemlje, Italije ili Grčke.“
Mare Nostrum košta Italiju oko devet miliona evra mjesečno. Njemački ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer ima razumijevanja za to što Italija traži više podrške – ali ne može da ponudi rješenje. „Prihvatanje izbjeglica ne može biti trajni zadatak italijanske mornarice. Smatram da nije realno da zadatak preuzme Fronteks“, rekao je de Mezijer za DW, na sastanku ministra unutrašnjih poslova u Milanu. Fronteks je Evropska obalska straža, koja na Mediteranu nema svoje brodove već samo osoblje.
Svađa oko distribucije
Evropska komisija zatražila je od država članica da preuzmu više izbjeglica. Do sada, samo 13 od 28 država članica učestvuju u takvim programima, rekla je komesarka za unutrašnje poslove EU Sesilija Malmstrom. Njemačka bi eventualno mogla da učini više, najavio je da njemački ministar unutrašnjih poslova De Mezijer. Sve u svemu, teret izbjeglica u EU je neravnomjerno raspoređen. „Ima država koje su primile premalo izbeglica, u odnosu na broj stanovnika“, kritikovao je on. U takve zemlje spadaju države centralne i istočne Evrope.
Broj zahteva za azil u zemljama EU u 2013. godini
Zbog građanskog rata u Siriji i nestabilne situacije u Eritreji, Somaliji i Sudanu, ministri unutrašnjih poslova EU ove godine očekuju dalje povećanja broja izbjeglica. Većina članica EU odbacuje raspodjelu izbjeglica po kvotama. To takođe ne bi bilo povoljno za Italiju: mjereno po broju izbjeglica po glavi stanovnika, Italija je tek na 15-om mjestu. Najviše izbjeglica po glavi stanovnika imaju Švedska, Malta i Austrija. Zbog toga švedski ministar unutrašnjih poslova Tobijas Bildstrom ne razumije zahtjeve Italije.
Ministari unutrašnjih poslova EU su još jednom bili složni u tome da je bolje raditi sa zemljama porijekla i tranzita. Evropska unija mora da obezbijedi bolje uslove života na licu mjesta. Posebnu pažnju treba obratiti na Libiju. „Mislim da bi poruka trebalo da bude da nismo samo frustrirani distribucijom izbjeglica u Evropi, već da smo saglasni u tome da više treba raditi na tome da se problem spriječi, dakle da se pomogne državama kojima je pomoć zaista neophodna“, dodao je njemački minsitar de Mezijer.
(kodex/dw/b92)
Komentari