Pupavka jako liči šampinjonu, pa se često i zamijeni, što dovede do opasnog trovanja koji se može platiti i životom. Problem kod ovog trovanja je i što se prvi simptomi, proliv i povraćanje, jave tek desetak sati nakon konzumacije. Ukoliko dođe do ovih simptoma, obavezno je odmah otići u bolnicu, jer se život može spasiti samo ukoliko se protivotrov (silibinin) dobije na vrijeme. Zahvaljujući ovom protivotrovu, smrtnost prouzorkovana pupavkom je sa 25% u sedamdesetim godinama prošlog vijeka pala na samo 6%. Ukoliko pacijent kasno dođe u bolnicu, dan- dva nakon trovanja dolazi do teških oštećenja jetre i tada je samo transplantacija rješenje.]
Pupavka
U nekim slučajevima dolazi do otkazivanja rada bubrega ili krvotoka. Jačina simptoma i šanse za izlečenje uvijek direktno zavise od količine konzumiranih gljiva odnosno unijetog otrova.
Postoje gljive kod kojih se simptomi trovanja puno brže javljaju.
Cjepača
Cjepača dovodi već u roku od jednog do dva sata do jake mučnine i ekstremnog znojenja, što je jako specifično te ljekarima olakšava dijagnozu.
Djelovanje otrova gljive muhare se takođe javlja prilično brzo nakon konzumacije. Pacijenti su zbunjeni, imaju simptome slične epileptičnom napadu. Neki zavisnici od narkotika svjesno konzumiraju ovu gljivu da bi izazvali željene psihičke simptome opijenosti. Ali prevelika doza otrova može dovesti do smrti.
Muhara
Crvenjača je takođe opasna otrovna gljiva. Problem je što otrov počinje djelovati tek nakon nekoliko dana (do sedmice), što otežava dijagnostiku. Trovanje dovodi do otkazivanja rada bubrega, te smrti ili u najboljem slučaju dijalize kao posljedice.
Crvenjača
Na žalost, ne postoji univerzalni trik kako prepoznati otrovnu gljivu. Samo dobro poznavanje različitih vrsta gljiva (posebno otrovnih), kao i veliko iskustvo skupljača mogu biti garant da neće doći do trovanja. Ukoliko niste 100% sigurni da gljiva nije otrovna, radije je ostavite.
Problem predstavlja i grijanje jestivih, ranije skuvanih gljiva. Gljive nemaju dug rok trajanja, dolaze iz zemlje, te je jako vjerovatno i da su kontaminirane bakterijama. To može dovesti do brzog kvarenja, što nije dobro za naše probavne organe.
Pored toga, proteini iz gljiva su relativno teško probavljivi: mnoge osobe teško vare i najjestivije gljive te nekoliko sati nakon obroka dobijaju probavne tegobe. Najbolje je da se jestive gljive jedu što svježije, najbolje u roku od 24 sata nakon branja.
Izvor: http://www.life-power.me
Komentari