Evo nekoliko savjeta šta piti i jesti da preplanuli ten što duže ostane na vašem tijelu i da ne dođe do intenzivnog ljuštrenja kože.
ZELENI ČAJ
Moglo bi se reći da je zeleni čaj pravi čarobni napitak za zdravlje, a njegovo pozitivno djelovanje manifestuje se i na koži. Antioksidansi iz zelenog čaja pružaju zaštitu od oštećenja DNA kojeg uzrokuje UV zračenje. Klinička istraživanja ukazuju kako svega pola litra zelenog čaja dnevno ostvaruje značajan zaštitni učinak na ćelije kože, a uz to ih čuva i od žeđi.
"NARANDŽASTI VITAMINI"
Osim što više vode i čaja, hidrataciju tijela može pružiti i unos voća i povrća, što nudi još pokoji adut u rukavu. Voće i povrće sadrži spojeve karotenoide koji pridonose zlatnoj i zdravoj boji kože pa osim za pripremu kože za sunce, karotenoidi mogu poslužiti i kod čuvanja ljetne boje. U službi ljepote kože u prvom redu djeluju namirnice narandžaste boje i to mrkva, marelica, dinja i breskva. Ali nisu samo narandžaste namirnice bogate karotenoidima. Zanimljivo je da i unosom zelenog povrća i to konzumacijom spanaća, kelja i kupusa možemo obogatiti tijelo karotenoidima. Valja spomenuti i paradajz, papriku, grejp i šljivu kao namirnice pomagače koje doprinose ljepoti kože.
MASNA RIBA
Omega-3 masne kisjeline nisu antioksidansi. Ali dodate li masnu ribu poput lososa na ljetnji jelovnik, zaštitićete kožu od štetnih upala uzrokovanih izlaganjem suncu. Te dobre masti pomažu u zadržavanju vlage u stanicama kože. Osim toga, sve ribe su izvrstan izvor selena i proteina koji su potrebni za njegu kože.
ŠAMPINJONI
Ove gljive su pune selena, a ovaj mineral u tragovima je potreban da bi se stvorio jedan od najmoćnijih antioksidanasa, glutation peroksidaza, koji uklanja slobodne radikale nastale tokom izlaganja suncu. Osim toga, gljive sadrže i dosta vitamina B, koji je potreban za stvaranje novih stanica kože.
(nezavisne)
Komentari