U drugostepenom postupku odbačena je slovenačka žalba na presudu iz novembra 2012. godine u slučaju jednog od štediša iz BiH, te je presuđeno da je Slovenija kršila pravo štediša i BiH na zaštitu imovine i pravo na pravni prigovor, prenijela je danas agencija Hina.
Sloveniji je naloženo da u roku od najviše godinu dana nađe sistemsko rješenje za isplatu njihove štednje, prenio je Tanjug.
Presuda je konačna a odnosi se i na sve ostale štediše Ljubljanske banke s područja nekadašnje zajedničke države koji su u istom pravnom položaju kao podnosioci tužbe iz BiH, o čijem je slučaju presuđeno.
U Sloveniji još nema reakcija na presudu koja će imati znatne posledice na državni budžet, jer se radi o velikim finansijskim svotama i riječ je o decenijama otvorenom pitanju stare devizne štednje koje je Slovenija sve do sada smatrala sukcesijskim pitanjem.
Sada pravosanžna presuda po tužbi Emine Ališić i Aziza Sadžaka protiv Slovenije, koju su tužili zbog toga što ne mogu doći do svoje ušteđevine i da su im kršena prava na neometano uživanje imovine prema Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, znači da Slovenija mora da im plati po 4.000 evra za nematerijalnu štetu.
U Sloveniji će za to biti potrebno da se donese poseban zakon, s obzirom da je, bez obzira na presudu, činjenica da "stara" Ljubljanska banka koja je izdavala knjižice s potvrdama na deviznu štednju, nema svoju imovinu, koja je ustavnim zakonom iz 1994. godine prebačena u cjelini na Novu Ljubljansku banku.
Prema nekim raspoloživim podacima, Ljubljanska banka samo štedišama iz BiH duguje nešto manje od 250 miliona nekadašnjih njemačkih maraka (oko 127 miliona evra) bez pripadajućih kamata.
Slovenačka strana, pak, tvrdi da se radi o 165.000 bivših deviznih štediša podružnice u Sarajevu, koja je kasnije nacionalizovana i koja sa današnjom Novom Ljubljanskom bankom nema veze, te oko 90 miliona evra potraživanja.
Sudu u Strazburu podnijeto je nešto više od 1.650 sličnih tužbi, većinom protiv Slovenije, a u nekim slučajevima i ostalih država s područja bivše SFRJ, koje zbog nemogućnosti da dođu do svoje stare štednje tuži 8.000 štediša.
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu
Strazbur
Slovenija i Ljubljanska banka da vrate staru štednju
Veliko vijeće Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu danas je jednoglasno potvrdilo prvostepenu pilot-presudu iz 2012. godine, kojom su Slovenija i Ljubljanska banka proglašene odgovornima za povraćaj stare devizne štednje dvoma štedišama Ljubljanske banke Sarajevo iz BiH.
16. 07. 2014 - 19:08
Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.
Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.
Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.
Komentari