Sa sjednice

Napuštanje sjednice

"Kriza u borbi za vlast na Kosovu"

Konstitutivu sjednicu parlamenta Kosova obilježio je haotičan prizor napuštanja sale nekih poslaničkih grupa, što govori o produbljivanju krize u borbi za vlast.

To je ocjena britanske agencije Rojters.

"Poslanici na Kosovu borili su se danas za kontrolu nad parlamentom na prvoj sjednici otkako su izbori, koji su održani u junu bez jasnih rezultata, izazvali ustavnu krizu bez presedana u kratkoj istoriji ove mlade države", izvijestio je Rojters.

U tekstu se navodi da je opozicioni blok, uz podršku poslanika koji predstavljaju neke etničke manjine na Kosovu, izabrao lidera najveće opozicione stranke za predsjednika parlamenta, ali tek nakon što su poslanici iz partije odlazećeg premijera Hašima Tačija prekinuli sjednicu i izašli iz sale. 

"Ova haotična scena govori o produbljujućoj krizi u vezi sa tim ko će vladati tom osiromašenom zemljom sa 1,7 miliona stanovnika u naredne četiri godine", ističe britanska agencija. 

Izbor lidera Demokratskog saveza Kosova (DSK) Ise Mustafe za predsjednika parlamentanagoveštava da bi ta stranka mogla da ima dovoljnu parlamentarnu većinu, mada se čini izvjesnim da će Tačijeva Demokratska partija Kosova (DPK) proglasiti njegov izbor nelegitimnim, ocjenjuje Rojters. 

U tekstu se podsjeća da opozicioni blok do sada nije uspio da u svoj sastav uvede četvrtu stranku - pokret Samoopredeljenje koji, navodi Rojters, "ima tvrđi stav u pogledu pregovora sa Srbijom, procesa koji je ključan za nade obeju zemalja u pridruživanje EU jednog dana". 

Britanska agencija prenosi da je opozicija kao svog kandidata za premijera najavila Ramuša Haradinaja, "bivšeg komandanta gerile koga je Haški tribunal dva puta optužio i dva puta oslobodio optužbi za ratne zločine". 

Mustafa je danas na sjednici, koju je obilježio niz sporenja i prekid zbog napuštanje sale nekih poslaničkih grupa, izabran sa 65 glasova, kao kandidat postizborne koalicije DSK-ABK-Inicijativa za Kosovo. 

Za njegov izbor su glasali i poslanici Liste "Srpska", dok su predstavnici Samoopredeljenja bila uzdržani.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.