On je kao primjer naveo Živka Babića iz Mokrog Polja kod Ervenika kome je hrvatska policija 8. jula na Graničnom prelazu Stara Gradiška, prilikom ulaska iz BiH u Hrvatsku, oduzela vozilo sa srpskim registarskim tablicama i odvezla ga u carinsko skladište u Slavonski Brod.
Linta ističe da je dan kasnije načelnik regionalne carinske kancelarije u Osijeku Davor Petović donio dva rješenja po kojima je Babić počinio carinski i poreski prekršaj, te da treba da plati 29.300 kuna /oko 4.100 evra/ za carinu, porez na dodatu vrijednost /PDV/ i porez na motorno vozilo.
"Zbog klauzule da će mu ukoliko ne plati carinu i PDV u roku od 15 dana regionalna carinska kancelarija u Osijeku vozilo staviti na javnu licitaciju Babić je bio prinuđen da ponovo plati carinu, PDV i porez na motorno vozilo u visini oko 4.100 evra i vratio se u Srbiju", rekao je Linta.
On je naglasio da je Petović bio dužan da na Babića primjeni član 9 stav 2. Aneksa C Konvencije o privremenom uvozu u kojem se navodi da "prevozna sredstva za privatnu upotrebu mogu ostati na teritoriji privremenog uvoza u periodu, kontinuiranom ili ne, od šest mjeseci za svaki period od 12 mjeseci".
Linta je upravo zato od Vlade Hrvatske i premijera Zorana Milanovića zatražio da donese odluku kojom će naložiti Ministarstvu finansija da poništi rješenja o carinskom i poreskom prekršaju, vrati sredstva Babiću, koje je uplatio za navodni carinski i poreski prekršaj, te stopira rješenje o prekršajnoj kazni.
"U suprotnom, veliki broj hrvatskih državljana koji živi u Srbiji smatraće da nadležni organi krše pravila s ciljem njihovog zastrašivanja i odvraćanja da svojim vozilima srpskih registarskih tablica slobodno putuju u svoja mjesta prebivališta u Hrvatskoj", zaključio je Linta.
(Nezavisne novine)
Komentari