U tom slučaju vozači dizelaša bi na već postojeću dnevnu taksu, koja iznosi 11,5 funti (14,5 eura), plaćali gotovo isto toliku sumu da bi svojim automobilom mogli da uđu u uže gradsko jezgro radnim danom od 7 do 18 časova.
Cilj ovog predloga je da se smanji zagađenje vazduha, koje je u Londonu trenutno iznad propisanih graničnih vrijednosti, piše britanski Gardijan.
Džonsonov plan je dio ambicioznog programa borbe protiv zagađenja u Londonu, poznatijem kao "Zona ultra niske emisije štetnih gasova (ULEZ)". Planom je predviđeno da do 2020. godine centralni London postane zona u kojoj je tokom radnog vremena dozvoljeno kretanje isključivo vozilima sa nultom ili minimalnom emisijom štetnih gasova.
"Morate imati porez koji će napraviti razliku. Moramo da poboljšamo kvalitet vazduha", rekao je Džonson i dodao da se o visini dodatne takse još uvijek raspravlja.
"Imamo velike probleme sa kvalitetom vazduha u Londonu, poput mnogih drugih velikih gradova širom svijeta, imamo ljude koji prerano umiru, i kršimo evropske smjernice", zaključio je Džonson.
Od plaćanja dodatne takse, prema njegovim riječima, jedino će biti izuzeta dizel vozila koja ispunjavaju nove evropske standarde, dok će vlasnici automobila sa starijim benzinskim motorima, koji su prvi put registrovani prije 2006. godine, takođe morati da plaćaju ovaj porez.
Vozači automobila za ulazak u uži centar Londona već plaćaju taksu koja je u junu povećana za 15% i koja iznosi 11,5 funti dnevno.
Princ Hari i Megan Markl u centru skandala: Pronevjerili 4 miliona dolara iz humanitarne fondacije?
30. 09. 2024 - 12:17
|
Svijet
Komentari