U Vršcu su poplavljene mnoge kuće i putevi. U tom gradu za manje od 24 sata palo je oko 200 litara kiše po metru kvadratnom.
Bujica se spustila sa Vršačkog brijega i potopila ulice. Blokirani su lokalni i magistralni putevi, stradao je i Dom zdravlja.
“Došlo je do izlivanja vode iz kanalizacije, naše podrumske prostorije su u nivou ispod puta, nivo vode je bio 20-30 centimetara”, rekao je Goran Nešović, zamjenik direktora bolnice u Vršcu.
Kako je dodao, opštinski Štab za vanredne situacije je poslao pumpe, pa su brzo reagovali. Ipak, problem je kotlarnica koja je potopljena, i u njoj se trenutno nalazi, kako je rekap, oko metar - metar i po vode.
"Morali smo da smanjimo operacije, jer je voda probila u dijelu gdje se radi sterilizacija... Sada smo na rezervama koje uvjek imamo za hitne operacije", kazao je Nešović.
Kako je naglasio, za sada problema nema, ali cio program operacija je odložen, kako bi se i reagovalo u eventualnim hitnim slučajevima, s obzirom na to da su poplave u cijelom gradu.
Kostolac i Požarevac su od juče imali samo sat vremena bez kiše, zato je tamo proglašena vanredna situacija.
Niko ne pamti ovakve kiše, ovo je treći udar velikih nepogoda, kaže za B92 direktor termoelektrane Kostolac. Od sinoć kiša neprestano pada, i do sada je izmjereno da je palo preko 200 litara po kvadratnom metru. To su količine koje prevazilaze sve tehničke mogućnosti uklanjanja površinskih voda, prvenstveno iz rudnika, kopa Drmo, gdje ne rade sistemi za proizvodnju uglja.
Prvi prioritet, kaže direktor Jovanović, jeste pokušaj osposobljavanja improvizovanog sistema za proizvodnju uglja.
Termoelektranu Kostolac obišao je i ministar energetike Aleksandar Antić, koji je rekao da Srbiju pogađaju nezabilježene vremenske nepogode katastrofalnih razmjera, i da su to stvari s kojima Srbija nema iskustva.
"Činićemo maksimum da ugalj iz Tamnave krene što prije, ali i spremamo sve druge scenarije", kaže ministar Antić.
Komentari