On troši zanemarljivih 70mW kada funkcioniše u biološki realnom vremenu, što je manje energije od modernog mikroprocesora. Ovo značajno dostignuće, objavljeno je u Science-u u saradnji sa Cornell Tech univerzitetom i predstavlja značajan korak naprijed kada je u pitanju uvođenje kognitivnih računara u društvo.
- IBM je otvorio novi put na polju kompjutera inspirisanih funkcionisanjem mozga, u pogledu radikalno nove arhitekture, neprevaziđene “snaga/zona/brzina” efikasnosti, neograničene prilagodljivosti i inovativne tehnike projektovanja. Predviđamo nove generacije sistema informacionih tehnologija, koji dopunjuju današnje fon Nojmanove uređaje, koje pokreću razvojni ekosistemi sistema, softvera i usluga – rekao je dr Darmendra S. Modha, saradnik i glavni naučnik kompanije IBM, pri sektoru za računarska dostignuća inspirisana funkcionisanjem mozga.
Ovo dostignuće ističe lidersku ulogu kompanije IBM u momentima promjena od ključnog značaja u istoriji računarstva putem dugoročnih investicija u organske inovacije.
(telegraf.rs)
Komentari