Španski misionar Migel Pahares prebačen je 7. avgusta Erbasom A310 u vazduhoplovnu vojnu bazu Torehon u Madridu zajedno sa španskom časnom sestrom Hulianom Bonoha Bohe, koja je zajedno sa sveštenikom Migelom Paharesom radila u bolnici Seint Džozef u prestonici Liberije Monrovi.
Ona nije bila pozitivna na test ebole, ali je ipak biti izolovana u bolnici gdje joj je pružen određeni tretman,prenosi Tanjug. Španski sveštenik i časna sestra su odveženi u madridsku bolnicu Karlos III, koja je specijalizovana za tropske bolesti. Sveštenik Parahes je jedan od tri misionara inficirana virusom ebole koji su bili u izolaciji u bolnici San Hose de Monrovija. Oni su pripadnici katoličke humanitarne organizacije koja ima bolnice širom svijeta. Druga dva inficirana misionara su Šantal Paskalin Mutvamene iz Konga i Pasijensija Melgar iz Ekvatorijalne Gvineje. Testirana su još tri misionara, ali su njihovi rezultati bili negativni.
Američki predsjednik Barak Obama i Administracija za hranu i lijekove (FDA) odobrili su zahtjev vlade Liberije da se u tu zemlju pošalju doze eksperimentalnog lijeka za liberijske ljekare inficirane virusom ebole. U saopštenju, objavljenom na zvaničnom sajtu predsjedništva Liberije, navodi se da će eksperimentalni lijek ove nedjelje isporučuti predstavnici američke vlade.
Kako je prenijela agencija Rojters, predsjednica Liberije Elen Džonson Sirlif je u petak od Obame zatražila taj serum. Direktorka Svjetske zdravstvene organizacije Margaret Čan je, takođe, dozvolila isporuku dodatnih doza Liberiji, dodaje se u saopštenju. Te doze će tokom nedjelje donijeti stručnjaci SZO.
Ebola je odnijela blizu 1.000 života u zapadnoj Africi, a Svjetska zdravstvena organizacija je prošle sedmice proglasila međunarodnu vanrednu situaciju zbog epidemije. Epidemijom ebole su, pored Nigerije gdje je 10 ljudi oboljelo, najteže pogođene Gvineja, Liberija, Sijera Leone. Ebola je otkrivena 1976. godine i dobila je ime po rijeci koja se nalazi u današnjoj Demokratskoj Republici Kongo. Ova bolest se prenosi kontaktom sa izlučevinama zaražene osobe kao što su krv, pljuvačka i znoj. Od nje je umrlo oko dvije trećine oboljelih tokom protekle četiri decenije, a u čak dvije epidemije stopa smrtnosti je bila skoro 90 odsto.
U najnovijoj epidemiji stopa smrtnosti je oko 55 odsto.
Broj umrlih u najtežoj epidemiji ebole do sada dostigao je 1.013, nakon što su u tri dana, zaključno sa 9. avgustom, u tri zapadnoafričke zemlje preminule još 52 osobe, saopštila je u ponedeljak Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).
Najveći broj smrtnih slučajeva od ebole registrovan je u ta tri dana u Liberiji - 29, dok je u Sijera Leoneu preminulo 17, a u Gvineji šest osoba, prenosi Rojters.
Prema saopštenju SZO, ukupan broj oboljelih od ebole je povećan na 1.848 osoba.