Sastanak je zakazan na inicijativu Francuske i Italije s obrazloženjem da situacija u Iaku hitno zahtjeva pažnju, prenosi AFP.
Sa ovog sastanka je poručeno i da će EU nastojati da omete aktivnost boraca Islamske države (IS) koji su zauzeli neka izvorišta nafte u Siriji i Iraku i sada ostvaruju zaradu od prodaje tog energenta.
EU se, takođe, kako prenosi Rojters, zalaže za hitnu istragu zloupotreba ljudskih prava u Siriji i Iraku, ističući da bi neke od njih mogle da predstavljaju zločine protiv čovječnosti.
Njemački ministar inostranih poslova Frank-Valter Štajnmajer je danas izjavio da EU pozdravlja činjenicu da su se pojedine zemlje članice odazvale pozivima za isporuku oružja bezbjednosnim snagama u iračkom dijelu Kurdistana.
Upitan o njemačkom stavu po tom pitanju, Štajnmajer je rekao da će Njemačka, koja je najveći proizvođač naoružanja u EU, ići do granica onog što je "pravno i politički moguće" i da će stvari biti jasnije nakon njegove posjete Iraku tokom vikenda.
Francuska je već počela da isporučuje oružje kurdskim snagama u Iraku, a to je spremna da učini i Velika Britanija, ali francuski ministar inostranih poslova Loran Fabijus napominje da je odgovor na krizu u Iraku na nivou EU od ključnog značaja.
Po riječima jednog evropskog zvaničnika, znatan dio vojne opreme kojom raspolažu kurdske snage u Iraku potiču iz sovjetske ere pa bi u kratkom roku njihovo naoružanje mogli da dopune istočnoevropski proizvođači.
Ministri inostranih poslova članica EU su danas izrazili i zabrinutost zbog mogućnosti da IS privuče radikalne pojeidnce iz njihovih zemalja, koji bi se potom vraćali u Evropu kao iskusni borci.
(B92)
Komentari