Balkanizacija Evrope uglavnom podrazumijeva opasnost od raspadanja cjeline na sastavne djelove -odvojene državice u EU, podjelu na male pojedinačne valute, razgraničavanje Interneta na pojedinačne segmente, piše "Dojče vele" na svom sajtu.
Balkanom su vjekovima vladale dvije velike imperije: Habzburška monarhija na sjeveru i Tursko carstvo na jugu. Od 19. vijeka narodi su u krvavim ratovima počeli da se oslobađaju okupacije i da grade nacionalne države, ističe njemački radio.
"Ali, zato što je Balkan u svojoj dugoj istoriji bio granica između Istoka i Zapada, između navodno zaostalog Orijenta i napredne Evrope, granice su neprekidno pomjerane u jednom ili drugom smjeru. Vojni pohodi sa sobom su povlačili i civile, koji nijesu mogli da se tako brzo prilagode novim granicama. Tako je nastao šareni splet različitih narodnosti", navodi "Dojče vele".
Opisati šta je Balkan i šta čini "Balkance" još je teže nego dati geografsku odrednicu, piše "Dojče vele" na svom sajtu.
Sigurno ih mnogi doživljavaju negativno, kada je još 1876. njemački kancelar Oto fon Bizmark u parlamentu jasno rekao da Balkan "ne vrijedi zdravih kostiju jednog jedinog musketara iz Pomeranije". I jedanaest godina kasnije potvrdio je da ga Balkan uopšte ne zanima: "Prijateljstvo Rusije nam je daleko važnije nego prijateljstvo Bugarske i njenih prijatelja, koje imamo i u svojoj zemlji", piše "Dojče vele".
Njemački radio ističe da sve to danas izgleda malo drugačije.
"Evropska unija i prije svega Njemačka, već dugo pokušavaju da privole Srbiju, kandidata za ulazak u EU i jednog od najbliskijih ruskih saveznika, da se priključi sankcijama protiv Moskve. Beograd to tvrdoglavo odbija, pozivajući se na istorijske veze sa "braćom Rusima", zaključuje "Dojče vele".
(Tanjug)
Komentari