Ljekari svejedno apeluju na trudnice, djecu i starije osobe da koriste bolje termički obrađenu hranu, dok iz KBC-a u Splitu poručuju da razloga za paniku nema, piše Dnevnik.hr.
Načelnik Klinike za ženske bolesti u KBC-u u Splitu Deni Karelović kazao je da treba naglasiti da je u trudnoći 20 puta češća zaraza nego van trudnoće.
“Dakle ista žena koja je u trudnoći imaće 20 puta veće šanse da je dobije", objasnio je on.
Od 700 uzoraka u laboratoriji u Splitu ni jedan nije bio pozitivan, a iako je riječ o najotpornijoj bakteriji koja se nalazi posvuda, izuzetno mali broj osoba obolijeva.
Specijalista epidemiologije i voditeljica Službe za zaraznu epidemiologiju ZJZ Splitsko-Duboravčke županije Diana Nonković pojasnila je da ona izgleda poput gripa, sa jednom dugotrajnom temperaturom, a ponekad osoba može imati probavne simptome.
Nutricionistkinja Olja Martinić apeluje da je zato važna pravilna ishrana.
"Ne bi trebalo koristiti nepasterizovano mlijeko ukoliko ne znamo porijeklo i ne znamo zdravstvenu ispravnost, a opasnost je i povrće koje je počelo trunuti", kazala je ona.
Martinić dodaje da je ljeto najopasnije za većinu bakterija i osoba sa slabim imunitetom.
"Ukoliko hranu tek pripremimo onda bi je trebali odmah konzumirati i odmah staviti u frižider. Ako želimo nešto podgrijano, onda bi to trebalo učiniti do tačke ključanja kako bi smanjili mogućnost bakterijskih infekcija", savjetuje ona.
Komentari