Kako je u pozivnom pismu najavio predsjednik Evropskog savjeta Herman Van Rompej, lideri će najprije odlučivati o nominacijama za nasljednika Van Rompeja i šefice evropske diplomatije Ketrin Ešton, kojima krajem ove godine ističe ističe petogodišnji mandat.
Odmah nakon toga, Ešton će predsjedavati debatom o situaciji u Ukrajini i rastućoj prijetnji od džihadista "Islamske države" koji su posljednjih nedelja zauzeli velike dijelove Iraka i Sirije.
U četvrtak su čelnici NATO, Sjedinjenih Država i nekoliko evropskih država optužili Rusiju da se otvoreno uključila u sukobe u Ukrajini i poslala vojsku u pomoć proruskim snagama u toj zemlji.
Premda ruski predsjednik Vladimir Putin odbacuje te optužbe, na dnevnom redu će se naći spisak novih sankcija protiv Rusije, koje bi mogle da uključe proširenje evropske "crne liste" pojedinaca i preduzeća kojima je zabranjeno poslovanje u zemljama Unije.
Lideri 28 članica će sem toga razgovarati o upućivanju vojne pomoći iračkim Kurdima, koji su se našli na udaru džihadista samoproglašene islamske države (ISIL).
Kako piše britanska štampa, premijer Dejvid Kameron će predložiti niz mjera namijenjenih otklanjanju opasnosti da pripadnici ISIL, medju kojima ima nekoliko hiljada dobrovoljaca iz evropskih zemalja, prenesu džihad na teritoriju EU.
Te mjere bi, kako se navodi, trebalo da uključe tiješniju saradnju među evropskim bezbjednosnim službama, pojačanu kontrolu putnika na aerodromima i isporuku moderne opreme za kontrolu granice Turskoj, preko koje evropski islamisti najčesće putuju u Siriju i Irak. (Tanjug, B92)
Komentari