5 stvari koje treba da radite kako ne biste oboljeli od Alchajmera!
Ilustracija

Korisno znati

5 stvari koje treba da radite kako ne biste oboljeli od Alchajmera!

Simptomi Alchajmerove bolesti, iako rijetko, ali mogu već da se jave i u četrdesetim godinama, a neki od njih su zaboravljanje važnih stvari, nemogućnost orijentisanja u poznatom okruženju, kao i loše upravljanje s novcem, prema riječima Ričarda B. Liptona, neurologa u Montefiore Medicinskom centru u Njujorku.

Međutim, ako povremeno zaboravljate godišnjicu svog vjenčanja, ništa strašno. Samo 5 odsto oboljelih od Alchajmera - oko pet miliona Amerikanaca starosti preko 65 godina - rano su oboljeli, a uzrok je obično genetski. Istraživanje je pokazalo da se usvajanjem određenih zdravih životnih navika već sada može smanjiti rizik od kasnijeg razvoja ove bolesti, prenosi goodhousekeeping.com.

1. Okrenite se mediteranskom stilu ishrane
Što više uspijete da redukujete iz ishrane brzu hranu, to bolje. Doktor Lipton predlaže mediteranski stil ishrane pun ribe, maslinovog ulja, integralnih žitarica, voća i povrća bogatog antioksidansima. On, takođe, savjetuje svakodnevno unošenje vitamina D3.

2. Vježbajte

Brojna istraživanja su došla do istog zaključka: fizička aktivnost štiti mozak. U knjizi doktora Gerija Smola "The Alzheimer's Prevention Program" nalazi se i Framingham longitudinalna studija koja je pokazala da svakodnevna šetnja smanjuje rizik od Alchajmera za 40 odsto. Ukoliko do sada niste voljeli da šetate, ovo je dovoljno jak razlog da se već od sutra pokrenete!

3. Vodite računa o srcu

Visok krvni pritisak i visok nivo holesterola mogu da unište arterije i izazovu bolesti srca, srčani udar, modani udar, a povezani su i sa Alchajmerom. Obdukcija pacijenata koji su bolovali od Alchajmera pokazala je da je čak 80 odsto njih bolovalo od kardivaskularnih bolesti, prema Udruženju za Alchajmerovu bolest.

4. Održavajte zdravu kilažu
Ukoliko jedete u normalnim količinama i redovno vježbate, održavanje zdrave kilaže neće biti nemoguć cilj. Doktor Smol ukazuje da gojaznost dvostruko uvećava šansu od razvoja Alchajmera. Osim toga, prekomjerna kilaža povećava rizik i od pojave dijabetesa tipa 2.

5. Rješavajte mozgalice

Mozgalice su sjajne jer stimulišu centre za pamćenje u mozgu i time ga održavaju "oštrim". "Ili ga koristite, ili izgubite", objašnjava neurolog Tomas Harding Psi, autor knjige "You Can Prevent Alzheimer's". Dakle mozgalice, ukrštenice, osmosmerke i slične igre uključite u svoju svakodnevnu rutinu.

(stil)

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.