"Nažalost znao sam za ovo ranije, nijesam imao snage da vam kažem. Izašlo ih je 29, ovih pet nažalost nijesu preživjeli", izjavio je novinarima predsjednik Sindikata rudara FBiH Sinan Husić.
Trenutno se čekaju zvanične informacije i potvrde uprave rudnika. Rudari koji su izvučeni iz jame prevoze se vozilima hitne pomoći do zdravstvenih ustanova u Zenici.
Nakon zemljotresa 34 rudara ostala su juče zarobljena u jami Raspotočje, nakon čega je uslijedila akcija planiranja i spašavanja.
U jutarnjim satima danas spasilačke ekipe su se probile do zaroblenih rudara, ali nažalost za neke nije bilo spasa.
Rudari koji su bili zarobljeni kopali su tunel sa svoje strane kao i spasilačke čete sa druge strane, sa ciljem što skorijeg spašavanja zarobljenih.
Podsjećamo, zeničkim rudarima u pomoć su stigle specijalizovane ekipe četa za spasavanje iz rudnika Breza, Kakanj i Đurđevik.
Sve vrijeme dok je trajala borba za spasavanje rudara pored velikog jamskog izvoznog okna, preko kojeg se ulazi u jamske hodnike, dežurali su medicinski timovi hitne pomoći.
Na odjeljenjima zeničke Kantonalne bolnice, takođe, sve je spremno za eventualni prihvat rudara nakon izlaska iz jame.
Ove godine u jami Raspotočje zabilježena su tri veća "gorska udara", sva tri uzrokovana zemljotresom koji je pogodio šire područje Zenice.
Prvi je bio 31. marta, kada je povrijeđeno 11 rudara, a drugi 12. avgusta kada je povrijeđeno pet rudara.
Jučerašnji "gorski udar" je treći ove godine prouzrokovan zemljotresima koji su se dogodili samo koji minut ranije pre "gorskih udara".
"Gorski udari" najviše su se osjetili na velikim dubinama na dubinskim kotama preko 700 metara. Tokom ova tri jača "gorska udara" napravljena je velika materijalna šteta na jamskoj mehanizaciji, grabuljarima, transporterima i transportnim trakama, sistemima podgrada i instalacijama.
Komentari