Samit 15 lidera zemalja centralne i istočne Evrope  u Beogradu
Aleksandar Vučić i Li Kećang

Dogovor srpskog i kineskog premijera

Samit 15 lidera zemalja centralne i istočne Evrope u Beogradu

Samit 15 lidera zemalja centralne i istočne Evrope biće održan u Beogradu, a organizatori će biti Srbija i Kina, dogovorili su se premijer Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kine Li Kećang.

To će biti prvi dolazak kineskog premijera u Beograd poslije 30 godina.

Kako prenosi Tanjug, Vučić se danas sastao sa Li Kećangom u Tjenđinu gdje učestvuje na Svjetskom ekonomskom forumu.

Premijer Srbije je tokom posjete Kini juče razgovarao sa predstavnicima više velikih kineskih kompanija o mogućnostima investiranja u Srbiju, a tema je bila i izgradnja pruge Budimpešta-Beograd.


Dolazak kineskog premijera velika čast za Srbiju

Vučić je izjavio da je sa premijerom NR Kine Li Kećangom dogovorio njegovu posjetu Beogradu u decembru, kao i održavanje Samita 16 lidera zemalja centralne i istočne Evrope u Beogradu.
"To je velika je stvar za Srbiju. Prvi put poslije 1986. dolazi kineski premijer u Beograd i još 16 premijera cventralne i istočne Evrope u naš glavni grad. Mislim da najmanje 35-40 godina nije bilo takvog skupa na teritoriji Srbije", rekao je Vučić.

On je ocijenio da to pokazuje koliko Srbija postaje važna i da je svojim odgovornim odnosom vođenja nezavisne politike i principijelnim ponašanjem uspjela da stvori takvu vrstu odnosa velikih zemalja, i takve sile, kao što je Kina, prema Srbiji.
"To će za nas značiti dalji razvoj naše infrasturkture", rekao je Vučić i dodao da je Li pokazao veliko razumijevanje za problem visine javnog duga u Srbiji i da vjeruje da će se naći najpovoljniji mogući model.

Veoma sam srećan i zadovoljan zbog časti koja nam se ukazala. Nadam se da ćemo samo biti dovoljno spremni i uspješni da budemo dobri domaćini takvom skupu i izvučemo za Srbiju najveću korist, rekao je Vučić.

Prema Vučićevim riječima to znači da se Srbija nalazi na značajno boljem putu i da je prijateljstvo naše zemlje sa Kinom jače i izraženije nego ikada i da očekuje ozbiljne i velike rezultate za Srbiju.

On je podsjetio da su, prije ove vlade, tokom 90-ih, 2000-ih, 2009. i 2010., mnogi pokušavali da dovedu kineskog premijera u Srbiju, rekao je za srpske medije.
"Niko nije uspio. Sada smo mi uspjeli", rekao je Vučić.

Srpski premijer je istakao da je Li Kećang najavom te posjete ukazao posebnu naklonost prema Srbiji, kao i odlukom da Vučić većeras, na svečanoj večeri za učesnike Svjetskom ekonomskom forumu u Tjenđinu, sjedi pored njega.

Ono što mi je posebno čast, rekao je Vučić, jeste što mi je Li u mnoštvu lidera država i predsjednika vlada rekao da sjedne pored njega na večeri u čast svih učesnika "kineskog Davosa", da je Srbija zaslužila to mjesto, i da je to njegova odluka.
"To dobro govori o ugledu koji naša Srbija ima u Kini i Srbija tu priliku neće da propusti", poručio je Vučić.

Vučić je u šali objasnio da je Liju Kećangu rekao da ne može da se vraća u Beograd, dok ne dobije obećanje kineskog premijera da će doći u Srbiju u decembru, na šta mu je ovaj odgovorio: "Da ne biste vi ovde toliko ostajali, moraću ja da dođem do Beograda".

Premijer Srbije dodao je i da je tokom posjete Kini imao i susrete sa predstavnicima, prije svega, državnih kompanija i šamo dvije privatne, istakavši da je Lija posebno zamolio da utiče na tekstilne kompanije.
"Mi imamo ugovoro o slobodnoj trgovini sa Evropskom unijom, Rusijom, Bjelorusijom, Kazahstanom, Turskom, i to je za njih veoma značajno i on je to primio k znanju i očekujem da o tome diskusije nastavimo večeras", rekao je Vučić.

Vučić je rekao i da mu je Li prenio da je nedavno razgovarao sa grčkim premijerom Antonisom Samarasom i da su dogovorili da se pruga Budimpešta-Beograd, spoji sa Solunom, istakavši da bi to za Srbiju predstavljalo najveći infrastukturni projekat.

On je izjavio da je uputio i poziv kineskim investitorima, ne samo firmama koje rade infrasturkrune projekte, i dodao da misli da će u procesu privatizacije bar nekoliko preduzeća kupiti kineske kompanije.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.