"Imamo dokaze da organizovane kriminalne grupe u Kini, Rusiji, SAD-u, Italiji i na Balkanu zarađuju ogroman novac namještajući utakmice. Mnogi sportovi su pogođeni namještanjem, ali fudbal najviše, potom slijedi kriket," rekao Abot na 'Soccerex Global' konvenciji održanoj u Mančesteru, prenosi T-portal.
Otkrio je podatak da je u posljednje tri godine između 60 i 80 zemalja prijavilo navode o dogovorenim utakmicama.
"Radi se o globalnom problemu. Samo namještanje nije nova pojava. Imali smo dogovoren meč između Liverpula i Mančester Junajteda početkom 20. vijeka, ali je sada veliki problem što su se umješali pravi kriminalci", poručio je Abot.
Rješenje vidi u strožim zakonima, ali ne i u jedinstvenom zakonu koji bi važio za sve zemlje.
"Trebalo bi pooštriti zakone. Međutim, ne vjerujem da ćemo imati jedinstven zakon koji bi važio u svim zemljama. Države bi trebale bolje da sarađuju kako bi se riješio ovaj problem", zaključio je Abot.
Na konvenciji je gostovao i Emanuel Medeiroš, bivši izvršni direktor Udruženja evropskih fudbalskih liga (EPFL), koji sada vodi Međunarodni centar za bezbjednost u sportu, otkrivši kako u Evropi postoji barem jedan profesionalni fudbalski klub koji vodi mafija.
"Ne mogu vam otkriti o kojoj se ligi i o kojem klubu", kazao je Medeiroš, dodavši da to i nije neka novost.
On je naglasio da je cjelokupnom sportu potrebno buđenje, jer se 'rak širi'.
"Moramo se probuditi dok ne bude kasno. Potrebna nam je bolja regulativa, rigorozne kazne, ali i bolje edukacija", kazao je Medeiroš. Dodao je da su 'mete' kladioničara sve mlađi i mlađi fudbaleri.
"Otkrili smo čak pokušaj namještanja rezultata U-16 reprezentacija", istakao je.
Komentari