Odlukom sudskog vijeća suđenje će bitui nastavljeno 8. oktobra, rečeno je u Specijalnom sudu na početku pretresa kada je konstatovano da advokati nisu došli zbog štrajka.
Svi optuženi se brane sa slobode. Miškovići stariji je položio jemstvo od 12 miliona eura u gotovini kao zamjenu za pritvor, a njegov sin Marko je založio nekretnine vrijedne 3.2 miliona eura za odbranu sa slobode.
Proces su do sada iz sudnice pratili su domaći kao i strani posmatrači kojima je obezbijeđen prevod o trošku vlasnika "Delta holdinga", po odobrenju suda, a njihovo prisustvo očekuje se i u nastavku procesa.
Optužnica tereti Miškovića i ostale da su od 2005. do 2010. godine nezakonitim izvlačenjem novca iz putarskih preduzeća i utajom poreza oštetili putarska preduzeća za 16,95 milijardi dinara, a budžet za 472 miliona dinara.
Miroslavu i Marku Miškoviću i Milu Ðuraškoviću na teret se stavljaju krivična djela zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu i poreska utaja. Za oba djela zakonom je zaprijećena kazna do 10 godina zatvora.
Optužnica obuhvata i Rista Ristića, Milutina Gaševića, Zorana Mihailovića, Dejana Jevtića, Zdravka Raša i Predraga Filipovića koji se terete za pomaganje u izvršenju krivičnog djela zloupotreba položaja odgovornog lica.
Živojin Petrović i Jadranka Bardić optuženi su za krivično djelo poreska utaja.
Svi optuženi su u istrazi kao i na početku sudenja u izjašnjavanju o krivici negirali da su izvršili krivična djela za koja se terete.
Vlasnik "Delta holdinga" pušten je 23. jula 2013. iz pritvora nakon sedam i po mjeseci, uz jemstvo od 12 milona eura u dinarskoj protivvrijednosti, a koje je uplatila njegova kompanija da bi se branio sa slobode.
Miškoviću je privremeno oduzet pasoš i odredena mjera zabrane napuštanja boravišta, uz obavezu javljanja Policijskoj upravi za grad Beograd - PS Savski vijenac, svakog prvog radnog dana u mjesecu.
Ista ova mjera predviđena je i za njegovog sina Marka, kome je 7. oktobra ukinut kućni pritvor za jemstvo hipotekom na lokal vrijenosti 3,2 miliona eura.
(Tanjug)
Komentari