U Sloveniji, gdje je u bujici juče jedna osoba izgubila život, vodostaji rijeka stagniraju, ali je proglašen "crveni" alarm opasnosti u slivu Krke čije pritoke rastu, dok se stanje uz obale Drave i Mure smiruje.
Odsjek Civilne zaštite Prijedora saopštio je da je zbog izlivanja Sane i Gomjenice iz korita i prodora podzemnih voda u naseljima Tukovi, Raškovac i Gomjenica poplavljeno blizu 250 stambenih objekata a da je vodostaj Sane rano jutros bio 465 santimetara i niži je za 10 santimetara u odnosu na jučerašnji maksimum.
U poplavljenim naseljima vršeno je nasipanje materijalom i postavljanje vreća sa pijeskom, postavljeni su privremeni nasipi, a teritorijalna vatrogasna jedinica ispumpavala je vodu iz poplavljenih prostorija, prevozila stanovništvo čamcima u naselju Gomjenica i provjeravala kritične tačke.
Gradski štab za vanredne situacije Prijedor proglasio je juče treći stepen pripravnosti zaštite od poplava.
Štab za vanredne situacije opštine Gradiška, kako izvještava agencija Fena, uputio je danas hitan zahtjev Javnom preduzeću "Vode Srpske" i Upravi civilne zaštite Republike Srpske da u naredna 24 sata obezbijede mobilne pumpe većeg kapaciteta.
Na jutrošnjoj sjednici konstatovano je da je trenutni vodostaj reke Save od 730 santimetara na nivou kada se uvode redovne mjere zaštite od poplava, a tokom dana očekuje se dalji porast nivoa Save, što će prouzrokovati plavljenje nebranjenih terena na području mjesnih zajednica Vrbaška, Gašnica, Bistrica i Orubica.
Na sinoćnjoj vanrednoj sjednici taj štab je donio odluku o proglašenju vanredne situacije odbrane od poplava na području opštine Gradiška.
Fena izvještava da je prema izveštaju Kantonalnog operativnog centra Civilne zaštite, najteže na području opštine Cazin, gdje je vodostaj poslije ponoći iznosio 285 santimetara, a maksimalni je bio juče u devet sati 318 santimetara.
Na području opštine Bihać stanje se, takođe, popravlja a i dalje su poplavljene kuće u nekoliko naselja, prenosi Tanjug.
Vodostaj rijeke Une juče je čitav dan i noć iznosio 116 santimetara, a jutros u osam sati izmjereno je 114 santimetara.
Nivo vode se smanjuje, a u Bosanskoj Krupi vodostaj rijeke Une u blagom je opadanju a trenutno nema poplavljenih objekata.
I na području opštine Ključ vodostaj Sane je u opadanju i voda se povlači u svoje korito, kao i u opštini Sanski Most.
Hrvatski portal "Indeks" javio je da od vodostaja Une strepe u Hrvatskoj Kostajnici zbog vodostaja u BiH.
Navodi se da je vrhunac vodenog talasa prošao Karlovac i da je sinoć nevrijeme sa gradom pogodilo područje Lipika i da se rijeka Ilova izlila kod Banove Jaruge.
Opasnost od visokog vodostaja Kupe seli se na područje Siska, ali se sa podivljalim vodotokovima bore i na požeškom području u Kostajnici i drugim dijelovima Hrvatske.
Pažnja se sada seli na šire sisačko područje, posebno kod Žažine i Letovanica, gdje će se susresti vodeni talasi Save i Kupe, pa su na to područje upućene dodatne snage hrvatske vojske.
Ukupno 700 pripadnika hrvatske vojske angažovano je u borbi protiv poplava u Sisačko-moslavačkoj, Karlovačkoj i Požeško-slavonskoj županiji, objavilo je jutros Ministarstvo obrane.
Zbog velikih poplava koje su pogodile Hrvatsku, problema ima i u željezničkom saobraćaju.
Agencija Hina prenosi saopštenje slovenačke službe za zaštitu i spašavanje iz Ljubljane da je u Sloveniji juče i danas zbog obilne kiše sa poplavama, naročito u centralnim i istočnim dijelovima zemlje, pod vodom bilo oko hiljadu objekata a zbog raskvašenog tla aktivirano je više od 240 klizišta.
U Sloveniji je juče jedna osoba izgubila život, a za drugom iz vozila koje je u rijeku povukla nabujala voda još se traga.
Zbog poplava je bilo evakuisano 17 osoba.
Vodostaji rijeka danas stagniraju, ali je proglašen "crveni" alarm opasnosti u slivu Krke, čije pritoke i danas rastu, dok se stanje uz obale Drave i Mure smiruje, navodi hrvatska agencija.
Zbog klizišta, ulegnutog kolovoza ili vode koja se s obala rijeka izliva na puteve, još je zatvoren za saobraćaj veliki broj magistralnih i lokalnih puteva u istočnom dijelu Slovenije.
Komentari