Kako hemičari objašnjavaju da je supstanca bez obzira na to otkuda je izolovana, nije nam svejedno kada čujemo da se u našem omiljenom obroku nalazi sastojak izvučen iz izlučevine neke bube.
Dabrove analne žlijezde, Castroreum
U mnogima omiljenom sladoledu od vanile nalaze se sastojci koji se dobijaju iz analnih žlijezda dabra. U prehrani je taj sastojak dopušten kao prehrambeni aditiv u službi arome vanile pa se i označava kao "prirodna aroma".
Ljudska kosa, L-cisterin
Vjerovali ili ne, mekoću pecivima, ali i dugotrajnost mnogim pekarskim proizvodima daje L-cisterin, supstanca koja nastaje iz ljudske kose ili pačjih pera!
Protivpožarno sredstvo, bromirano biljno ulje (BVO)
Volite vodu s ukusom limuna, sokove od agruma? U njima se nerijetko nalazi retardant koji smanjuje zapaljivost. Sprječava dezintegriranje sastojaka, a izaziva neurološke probleme, nepovoljno utiče na fetus i plodnost.
Biodizel, tercijarni-butil-hidrokinon (TBHQ)
Kada žvaćete žvakaće gume, žvaćete i biodizel koji se u njima koristi kao konzervans. Moguć je i u krekerima sa sirom i u pilećim medaljonima. Već jedan gram dovoljan je za izazivanje bolesti.
Izlučevine buba
Lijepa crvena boja želea dobijena je od izlučevine svilene bube. Nerijetko je sastojak voćnih jogurta, sirupa, slatkiša, sokova i sličnog.
Pijesak, silicijum-dioksid
Uglavnom je dodatak supama iz vrećica, dodacima za jela, začinskim mješavinama jer kontroliše vlagu i koristi se kao sredstvo protiv grušanja.
Gorivo za avione, butil hidroksi-toluen (BHT)
Kako bi namirnice na policama trgovina bile što duže svježe, u njih se ubrizgava gorivo za avione. Butil hidroksi-toluen održava svježinu namirnica.
Ovčja izlučevina, lanolin
Lanolin je vosak koji se dobija pranjem ovčje vune. Izvor je aditiva, a upravo su zbog njega žvakaće gume meke. Osim toga, koristi se i kao redovni sastojak kozmetičkih proizvoda.
Izvor: Dnevnik.hr
Komentari