Novi standardi za akreditaciju porodilišta u regionu
ilustracija

Skup šest zemalja jugoistočne Evrope

Novi standardi za akreditaciju porodilišta u regionu

Smanjivanje stope smrtnosti novorođenčadi ostaje jedan od glavnih izazova za zdravstvene službe u regionu, rečeno je danas na skupu šest zemalja jugoistočne Evrope, povodom izrade standarda za akreditaciju porodilišta i odeljenja za novorođenu djecu.

Otvarajući dvodnevni sastanak, na kome učestvuju predstavnici Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore, Moldavije i Srbije, državni sekretar Ministarstva zdravlja Srbije Ferenc Vicko je rekao da će rezultati skupa biti osnova za izradu seta standarda potrebnih za akreditaciju porodilišta i odeljenja za novorođenu djecu, prenosi Tanjug.

On je istakao da bi u toj oblasti za zemlje regiona bilo važno da nastave saradnju sa Unicefom, prije svega kroz program "Bejbi frendli" (Baby Friendly) u porodilištima, koji je kod nas "uveden davnih godina, ali nije dao trajne rezultate".

Govoreći o tom programu, koji je u Srbiji pokrenut 1991, direktor Unicefa u Srbiji Mišel Sen Lo je podsjetio da je "nezavisna evaluacija 2009. potvrdila da nijesu učinjeni održivim 'Bejbi frendli' standardi", čiji je glavni cilj promocija, zaštita i podrška dojenju.

Veliki broj žena započinje dojenje beba nakon porođaja, kao što se promoviše kroz ovaj program, rekao je Sen Lo, ali je dodao i da neke od njih brzo prelaze na vještačko mlijeko, a to podržavaju i mnoga porodilišta, iako ne postoji mliječna formula koja može da zamijeni majčino mleko.
"Već više od 20 godina, program 'Bejbi frendli' se, na inicijativu Unicefa i Svjetske zdravstvene organizacije, sa različitim intenzitetom i uspjehom sprovodi u mnogim zemljama", rekao je on i kao pozitivan naveo primjer Hrvatske koja namjerava "da inicijativu proširi", prepoznajući ga kao jedan od načina da se unaprijedi zdravlje majke i djeteta.

Direktorka Agencije za akreditaciju zdravstvenih ustanova Srbije Snežana Manić istakla je da je veća stopa preživljavanja djece vezana za niz faktora na koje može da utiče zdravstvena služba, ali da mnogi od ciljeva ne mogu da se ostvare bez socijalno-ekonomskog rasta.

Podsjećajući da je stopa smrtnosti odojčadi, prema svjetskim standardima, jedno od mjerila stanja u zdravstvu, ali i opšte razvijenosti zemlje, ona je navela da je "Strategija razvoja jugoistočne Evrope do 2020.", koju su vlade podržale u novembru prošle godine, zajednički okvir za razvoj regiona u svim oblastima.
"Kvantitativni indikatori koje predviđa zajednička strategija ekonomskog razvoja sedam zemalja jugoistočne Evrope su tijesno vezani za temu unapređenja zdravlja novorođenčadi i majki", ocijenila je Manić.

Predstavnica Unicefa Jelena Zajeganović rekla je da "Regionalni skup zemalja jugoistočne Evrope povodom izrade standarda za akreditaciju porodilišta i odeljenja za novorođenu djecu" ima dva glavna cilja - da smanji smrtnost novorođenčadi, odojčadi i majki i da podigne na viši nivo njihovu njegu u zdravstvenim ustanovama.

Govoreći o situaciji u Srbiji, ona je istakla da se najsporije smanjuje smrtnost u perinatalnom periodu (koji zahvata dio trudnoće i prvih sedam dana posle rođenja) i dodala da je ta stopa u romskim naseljima gotovo dva puta viša od prosječne stope smrtnosti ove djece u Srbiji, što je problem koje takođe treba regulisati novim standardima.

Dvodnevni regionalni skup organizuju Agencija za akreditaciju zdravstvenih ustanova Srbije u ime zdravstvene mreže jugoistočne Evrope, Ministarstvo zdravlja Republike Srbije i Unicef.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.