On kaže da slaba kiša i dalje pada na ovom području. "I dalje je veoma teško u selu Grabovica. Pumpe za vodu su stigle, ali one nisu dovoljne i nivo vode u tom selu i dalje raste", kaže Arežina.
On je dodao da su uspjeli da uklone nanose blata sa puta u Tekiji tako da se sada može stići od Kladova do Beograda.
Prema njegovim riječima, ono što im je sada potrebno jeste flaširana voda jer im postojeće zalihe polako nestaju, kao i hrana.
"Nestaje nam flaširana voda koju bismo dopremili do odsječenih sela jer cistjerne ne mogu da stignu do njih. Do nekih mjesta se može stići samo velikim vojnim kamionima, a ostala sela snabdjevamo čamcima preko Dunava", kaže Arežina.
Situacija od Kladova do Negotina je i dalje veoma teška. Najteža situacija trenutno u selu Grabovici, gdje se očekuje postavljanje pontonskog mosta. U ovom mjestu se praktično napravilo jezero, a voda dostiže dubinu i do metar i po.
U Tekiju stižu hrana i voda brodom iz Kladova. Teška situacija u selima Boljetin i Oreškovica u okolini Majdanpeka.
Probijen putni pravac prema Kladovu
Načelnik Uprave za vatrogasne i spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Goran Nikolić izjavio je da je noć protekla mirno, da su stanovnicima Grabovice dostavljeni voda i ljekovi i da je mehanizacija uspjela da probije putni pravac prema Kladovu kod Tekije.
Nikolić je za Pink rekao da to još ne znači da je taj put prohodan, jer je neophodno saniranje ogromnog klizišta koje i dalje predstavlja potencijalnu opasnost.
On je precizirao da je u Grabovici ostalo oko 50 odsto stanovništva, podsjetivši da je do sada evakuisano oko 400 ljudi iz četiri mjesta, a da je još izmedju 200 i 300 njih samo napustilo kuće i otišlo kod rodjaka.
Nikolić je ukazao na pomoć koju su pružili žandarmerija, gorska služba, vatrogasna društva i humanitarni srpsko-ruski centar iz Niša.
On je podsjetio da je poslije majskih poplava zaključeno da ima malo timova za poplave - samo pet, zbog čega je sačinjen projekat da svaki region ima takav tim i dodao da ne zna kada će to zaživjeti, jer su za to potrebna novčana sredstva.
Nikolić je dodao da, na sreću, ovakve bujične poplave ovoga puta nisu odnijele veći broj žrtava.
On je ukazao da voda stoji i ugrožava kuće u Grabovici, a da Tekija, koja je udaljena više od 25 kilometara od Kladova, liči na Krupanj, jer je "blatnjava lava naišla i pokrila kuće".
Potrebna pomoć radio-amatera
Ugroženim područjima u okolini Kladova neophodna je pomoć radio-amatera kako bi se obezbijedila kvalitetna komunikacija medju spasilačkim ekipama, rekao je danas Tanjugu radio-amater iz Pirota Milan Radovanović.
"Neophodno nam je ljudstvo, prije svega radio-amateri, da se priključe organizaciji radiomreže za opasnost u Kladovu, pa pozivamo sve radio-amatere da se jave na telefon 063/141-00-93", kazao je Radovanović, koji se od juče zajedno sa svojom opremom stavio na raspolaganje Kriznom štabu u Kladovu.
Ovaj član Radio kluba Pirot dobrovoljno se uputio u poplavama i bujicama ugrožena područja kako bi pomagao spasilačkim ekipama.
"Od juče sam ovde i već danas sa kolegom iz Bora krećemo na teren kako bi postavljali tehniku, a sve u cilju obezbjedjivanja kvalitetne komunikacije medju spasilačkim ekipama, što je od velike važnosti s obzirom da u ovakvim situacijama uobičajeni vidovi komunikacije poput mobilne telefonije i slično često zakažu", kazao je Radovanović.
Pirotski radio-amateri su učestvovali i u akcijama za vrijeme katastrofalnih poplava u Obrenovcu gdje su takodje obezbjedjivali komunikaciju izmedju spasilačkih ekipa.
(B92)
Komentari