On je posle posjete Južnom Tirolu gdje se razgovaralo o "saradnji na definisanju autonomije Sandžaka kao prekogranične evropske regije između Srbije i Crne Gore", rekao da je visok stepen autonomije najbolji način da u Sandžaku "bogati ljudi žive slobodno i ostvaruju svoja prava i, u skladu sa Ustavom, domaćim zakonima i međunarodnim normama, upravljaju sistemom u kome žive".
“Ukoliko je autonomija, prema mišljenju visokih predstavnika srpskih vlasti, dobar model za Srbe na Kosovu, mogao bi to da bude i za sve građane Sandžaka“, ocijenio je Imamović u intervjuu za "Politiku", prenosi b92.
"Koliko smo mogli da primijetimo, tema autonomije je bliska predsjedniku Tomislavu Nikoliću, premijeru Aleksandru Vučiću, prvom potpredsjedniku vlade Ivici Dačiću i drugim visokim zvaničnicima i institucijama koje traže autonomiju za Zajednicu srpskih opština na Kosovu. Ukoliko je to dobar model za Srbe na Kosovu, ne vidim zašto ne bi bio i za sve građane u Sandžaku", rekao je Imamović.
On je dodao i da u Sandžaku nisu pristalice da se regije definišu po etničkom principu kao što se predlaže za Zajednicu srpskih opštima, jer je Sandžak "multietnička sredina u kojoj u jako dobrim odnosima žive Bošnjaci, Albanci, Srbi, Crnogorci i drugi".
Imamović je rekao da ne vidi ni jedan loš aspekt modela Južnog Tirola navodeći da je budžet te pokrajine pet milijardi evra na 550 000 stanovnika, a prosječna zarada 35 000 evra.
"Mi imamo pravo, potrebu i obavezu da to isto želimo, tome težimo i tražimo za građane Sandžaka", rekao je Imamović.
Imamović je ocijenio i da stanje demokratije u našoj zemlji nije na dovoljno visokom nivou kao što je to u Velikoj Britaniji gdje je građanima omogućeno da kažu šta žele, misle i osjećaju.
"Ovdje pomeneš autonomiju koja je Ustavom definisana i odmah skoči čitava srpska politička elita i mediji da lome kičmu", ocijenio je Imamović za "Politiku", podsjećajući da su se građani Sandžaka još 1991. godine na referendumu izjasnili za autonomiju.
Komentari