On je izrazio nadu da će Srbija moći da nastavi proces pridruženja EU, čak i ako ne bude sa Briselom u potpunosti uskladila spoljnu politiku prema Rusiji.
"I jedni i drugi su nam prijatelji i jedni i drugi su nam potrebni", kazao je Nikolić u intervjuu za Glas Amerike, neposredno nakon što se obratio Generalnoj Skupštini UN, govoreći o izazovima sa kojima se Srbija trenutno suočava, kao i namjeri Beograda da doprinese uklanjanju svih izvora nestabilnosti u svijetu.
Govoreći o krizi u Ukrajini, Nikolić je ocijenio da je pozicija izmedju suprotstavljenih politika zapada i EU sa jedne i Rusije sa druge strane - kompleksna.
On je objasnio da je stav Beograda u odnosu na krizu u Ukrajini u jednom dijelu na istoji liniji sa stavovima SAD i EU - Srbija, kako je rekao, podržava teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine. Predsjednik Srbije medjutim, podsjeća da je sa Rusijom u saglasju povodom pitanja Kosova, koje on vidi kao pitanje teritorijalnog intergriteta i suvereniteta Srbije.
Prema riječima Nikolića, cijena sankcija Rusiji bi za ekonomski već veoma opterećenu Srbiju značila minus od 600 miliona do milijardu evua. Predsjednik Srbije govorio je i o prilično lošim ekonomskim prilikama u Srbiji.
On je najavio da će Srbija u naredne dvije godine, da bi se ekonomski oporavila, morati da prodje kroz izuzetno bolne reforme i mjere štednje, posebno ističući obaveze smanjenja javne potrošnje i razvoja malih i srednjih preduzeća.
Nikolić je podsjetio da je u govoru na 69. zasjedanju Generalne Skupštine podvukao spremnost Srbije da doprinese rješavanju gorućih pitanja - klimatskih promjena, globalne bezbjednosti i zaraza velikih razmjera.
(B92)
Komentari