Tanjugov izvor ističe da je "Srbija ostvarila najveći napredak od šest balkanskih zemalja", čiji se napori ka članstvu u EU ocjenjuju godišnjim izvještajem Komisije.
Evropska komisija objaviće 8. oktobra izvještaje o napretku za Crnu Goru,Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju, Albaniju, i odvojeno za Kosovo, koje se, prema ranijem dogovoru, tretira zasebno, ali sa zvjezdicom i fusnotom.
Izvještaj Evropske komisije za Srbiju, prema Tanjugovim izvorima, neće sadržati zahtjev da se Srbija prilključi sankcijama protiv Rusije, saznaje Tanjug u sjedištu EU u Briselu.
"Odnosi Srbije i Rusije se uopšte ne pominju, a sve priče o zahtjevu da se uvedu sankcije su besmislice, koje potiču iz medija", rekao je Tanjugu visoki funkcioner EU, blisko upoznat sa sadržajem izvještaja, koga će u srijedu zvanično predstaviti komesar za proširenje Štefan File.
Ovaj funkcioner navodi da će se u zaključcima izvještaja naći konstatacija da Srbija nije do kraja uskladila svoju spoljnu politiku sa EU, da se očekuje da to postepeno učini do formalnog učlanjenja u EU i da je to sve što EK ima da kaže na ovu temu.
O spoljnoj politici Srbije i njenom usklađivanju sa EU u Briselu će biti riječi i u petak, za kada je zakazan skrining o poglavlju koje se odnosi na ovu temu, a razgovorima će prisustvovati i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
Tanjugovi izvori navode da se u izvještaju veoma pozitivno ocjenjuje uspešno održavanje Parade ponosa u Beogradu i da je ton cijelog dokumenta u načelu pohvalan.
Kada je riječ o otvaranju prvih poglavlja u procesu pridruživanja EU, izvještaj neće sadržati nikakvu konkretnu preporuku Komisije.
“EK predlaže samo početak pregovora o pridruživanju, a tempo otvaranja poglavlja je u isključivoj nadležnosti zemalja članica”, kažu u Komisiji.
Komesar File je, međutim, u nedavnom govoru iznio svoj lični stav da bi Srbija prije kraja ove godine trebalo da otvori poglavlje 32, koje se tiče kontrole javnih finansija, i poglavlje 35, koje je vezano za Kosovo.
Ukoliko se ambasadori zemalja članica saglase, u Briselu će polovinom decembra biti održana međuvladina konferencija o otvaranju ovih poglavlja, ali diplomatski izvori kažu da je vjerovatnije da će odluka biti odložena za početak sledeće godine.
“Šanse da se poglavlja otvore u decembru postoje, ali pojedine zemlje, uprkos nastojanjima Italije, smatraju da je još rano za to”, kažu Tanjugovi diplomatski izvori.
Italija u ovom polugođu predsjedava EU, a njeni predstavnici snažno podržavaju što skorije otvaranje poglavlja sa Srbijom.
Šćekić: Slučaj vršnjačkog nasilja u Baru izazvao je ozbiljnu zabrinutost
08. 10. 2024 - 13:41
|
Društvo
Komentari