Mogerini: BiH prioritet broj jedan
Federika Mogerini

Politika proširenja EU

Mogerini: BiH prioritet broj jedan

Izabrana visoka predstavnica Evropske unije Federika Mogerini izjavila je da politiku proširivanja EU treba nastaviti kao najbolje jemstvo za preobražaj, demokratizaciju i razvoj zapadnobalkanskih država i Turske.

Obraćajući se članovima Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta, u opširnom izlaganju, navela je kako ne bi bilo dobro da se na Balkanu ima jedan cilj:

“Mislim da ne bi bilo fer da na Balkanu imamo jedan prioritet zato što je dodatna vrijednost Evropske unije, što važi i za Balkan, regionalna dimenzija, te njeni potencijali. Danas je lakše putovati od Beča do Frankfurta, nego između tih država što nema nikakvog smisla jer je u pitanju jedan region”.

Govoreći o svakoj državi Balkana posebno, navela je da je potreban različiti pristup, a najviši prioritet, po riječima Federike Mogerini je jasan:

"Rekla bih da je Bosna i Hercegovina prioritet broj jedan. Posle izbora moramo biti sigurni kako pronaći put za rast u ovoj zemlji, kako bi uspjeli da pronađemo put naprijed. Takođe, razgovori između Srbije i Kosova na tehničkom nivou napreduju veoma dobro. Politički ih moramo oživjeti čim dobijemo Vladu u Prištini. Albanija je jedinstvena šansa za implementaciju reformi. Crna Gora je na samom vrhu liste, a kada je riječ o Bivšoj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji potrebno je pronaći političku volju za rješavanje pitanja imena”.

Mogerini je navela i da se politički uslovi za projekat Južni tok još nisu stekli:

"Mislim da politički uslovi za Južni tok u svakom slučaju trenutno ne postoje, kako u odnosu na trenutnu situaciju u Ukrajini, tako i s obzirom na naše odnose sa Rusijom. Takođe, svi infrastrukturni projekti moraju imati čvrstu i potpuno zakonitu bazu”, kazala je Mogerini.

Izbor Mogerini, za visoku predstavnicu za spoljnu i bezbjednosnu politiku EU treba da potvrde još poslanici Evropskog Parlamenta. Njeno obraćanje Parlamentu, dolazi u momentu iščekivanja izvještaja o napretku koje su države Balkana ostvarile na putu evro integracija. Ocjene o napretku Srbije uglavnom su pozitivne, javlja  dopisnik Radija Slobodna Evropa iz Brisela Rikard Jozwiak, ali su u nekim oblastima, poput slobode medija, izuzetno negativne. I što je vrlo neobično za Evropsku komisiju, ispisane su neobično teškim kvalifikacijama.

(Radio Slobodna Evropa)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.