Ilustracija

Milovan Drecun

"Na KiM radikalni islam, terorizam"

Na KiM postoji snažna mreža radikalnog islama, ekstremizma i terorizma i mnogi pripadnici te mreže angažovani su kao džihadisti na ratištima u Siriji i Iraku.

To je konstatovao Odbor za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije, rekao je Tanjugu predsjednik tog odbora Milovan Drecun.

"Ali smo na osnovu informacija koje su nam nadležne službe predočile zaključili da ne postoje konkretna saznanja o pripremi terorističkih napada srpskog i ostalog nealbanskog stanovništva na KiM", rekao je Drecun nakon sjednice Odbora, koja je bila zatvorena za javnost. 

Prema njegovim riječima, mogući su pojedinačni takvi slučajevi. 

On je kazao da je Odbor za KiM ma današnjoj sjednici razmotrio stepen ugroženosti i bezbjednosti srpskog naroda i ostalog nealbanskog stanovništva u pokrajini zbog prisustva radikalnih islamista i džihadista-povratnika iz Sirije i Iraka. 

"Generalno mislimo da je nivo opasnosti po srpsko stanovništvo od radikalnog islama, u smislu ugrožavanja bezbjednosti i izvođenja terorističkih akcija na jednom prihvatljivom nivou, dakle da trenutno nije izražena opasnost, a da će se u narednom periodu situacija pratiti, jer će sa većim povratkom džihadista svakako da se promijeni stepen ugroženosti", istakao je Drecun. 

"Sjednica je bila zatvorena za javnost zato što je materijal koji smo dobili od nadležnih službi bio označen kao strogo povjerljiv", dodao je Drecun. 

On je kazao da su članovi tog Odbora veoma zadovoljni informacijama koje su dobili od predstavnika Bezbjednosno informativne agencije, MUP-a i Vojno obavještajne agencije. 

"Oni su nam dali sveobuhvatnu informaciju i imali smo potpuno otvoren razgovor, na osnovu kojeg smo zaključili da oni apsolutno prate šta se dešava, da su sa svim kapacitetima angažovani, kao i da pokušavaju preventivno da djeluju i na unutrašnjem planu", naveo je Drecun. 

Kako je rekao, naročito je izražen aspekt delovanja tih službi u povezivanju sa odgovarajućim međunarodnim institucijama i službama da bi mogli da prate šta se sve dešava na KiM. 

Na pitanje da li je tačno da KFOR zbog svega toga pojačava svoje prisustvo na KiM, Drecun je kazao da nije na njemu da to tumači i da će KFOR motiv eventualnog pojačavanja vojnog prisustva svojih snaga zvanično saopštiti. 

Pojedini mediji su prenijeli da je sa Kosova regrutovano oko 150 boraca džihadista, kao i da prema nekim stranim izvorima na prostoru Srbije sa Kosovom, Albanije, Makedonije, Crne Gore i Bosne je aktivno najmanje 20 "terorističkih ćelija" u regrutovanju i obuci džihadista.

"Istražiti ilegalne tokove oružja"

Predsjednik odbora Skupštine Srbije za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun izjavio je danas da bi, ukoliko je tačno da je Srbija među vodećim zemljama po porijeklu municije koju koriste ekstremisti islamske države u Iraku i Siriji, država trebalo da se time pozabavi i istraži ilegalne kanale. 

Drecun je novinarima u parlamentu rekao da država svakako treba da vidi na koji način je to oružje dospjelo u ruke islamista i koji su to ilegalni kanali kojima je neko mogao da ga prošvercuje. 

"Apsolutno se slažem sa tim da treba sprečiti da jedan komad oružja ode u ruke bilo kakvih ekstremističkih paravojnih ili terorističkih organizacija", prokomentarisao je on. 

On je podsjetio da je nedavno u Skupštini Srbije bila rasprava na tu temu, te da su usvojena neka nova rješenja koja predviđaju uvođenje centralnog registra trgovaca naoružanjem. 

"Prilikom trgovine oružjem uvijek je moguće da ono završi tamo gdje nije planirano, na mjestu na koje prodavac uopšte ne zna da će tamo završiti. To su ti ilegalni kanali za šverc oružja, i to je jedan od najunosnijih poslova u svjetu. Naravno država treba da reaguje na način da spreči da se to događa, da odlazi ilegalnim kanalima...“, rekao je Drecun. 

Prema njegovim riječima, činjenica je da mnogi pripadnici radikalnog islamističkog pokreta na Kosovu i Metohiji zajedno sa pripadnicima srpskih organizovanih kriminalnih grupa švercuju oružje sa ovih prostora. 

Drecun je podsjetio i da je, s druge strane, pojačan mehanizam koji država ima na raspolaganju da bi spriječila takve stvari u narednom periodu.

(B92)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.