Enver Hodžaj i kosovski ministar ekonomskog razvoja Fadilj Ismailji učestvuju danas na ministarskom sastanku zemalja regiona, koji se održava u Beogradu. Hodžaj je dodao da se nada da u budućnosti posjete kosovskog premijera i ministara Beogradu neće biti glavna vijest.
On je izjavio da Beograd i Priština treba da potpišu mirovni sporazum prije nego što Srbija pristupi Evropskoj uniji.
"Taj pravno obavezujući sporazum, koji se spominje u EU, za nas nije ništa drugo nego mirovni sporazum", rekao je Hodžaj novinarima uoči početka regionalnog skupa o ekonomskom upravljanju u Beogradu.
On je dodao da proces normalizacije odnosa između Beograda i Prištine treba da se završi prijemom Kosova u Ujedinjene nacije i da Beograd ne treba to da blokira.
Prema njegovim riječima, dvije strane treba da uspostave diplomatske odnose.
Priština je, kako je rekao, spremna da u roku od tri do pet godina riješi sva neriješena pitanja s Beogradom.
Hodžaj je dodao da dijalog s Beogradom ne smije da bude beskonačan proces, već mora da ima jasan cilj, a to je puna normalizacija odnosa.
Osvrnuvši se na incidente na fudbalskoj utakmici Srbija-Albanija u Beogradu, Hodžaj je rekao da su oni samo pokazali koliko je krhka situacija u regionu.
Govoreći o institucionalnoj krizi u Prištini, Hodžaj je izjavio da bi za dvije do tri nedjelje Kosovo moglo da dobije novu vladu.
On je dodao da se nastavak dijaloga s Beogradom očekuje veoma brzo, poslije formiranja nove vlade.
"Veoma smo posvećeni da se sačuva stabilnost, bezbjednost i sigurnost na Kosovu", rekao je Hodžaj i istakao da isto tolika posvećenost postoji i u nastojanju da se nastavi dijalog s Beogradom, prenosi RTCG.
U tom kontekstu on je Briselski sporazum nazvao najvećim dostignućem 2013. i 2014. godine.
"Moramo da razgovaramo o još tema i da u narednih tri do pet godina riješimo sva preostala pitanja", rekao je Hodžaj.
On je pozdravio odluku Međunarodnog olimpijskog komiteta da odobri Kosovu provizorno članstvo i najavio da će Kosovo aplicirati za članstvo i u drugim sportskim organizacijama, ali i kulturnim, ekonomskim i onim koje su zadužene za ljudska prava...
Regionalni skup u Beogradu se održava po Gimnih formuli, koju inače ministri spoljnih poslova EU ponekad koriste za neformalne sastanke na kojima učesnici vode slobodne i sadržajne diskusije o određenim problemima, ali ne donose nikakve formalne zaključke.
Komentari