EK pozdravila novu Strategiju
Ilustracija

Za jadransko-jonski region

EK pozdravila novu Strategiju

Evropska komisija pozdravila je danas usvajanje nove Strategije EU za jadransko-jonski region (EUSAIR) od strane lidera EU. Današnjom odlukom Evropskog savjeta daje se zeleno svjetlo za Strategiju koju je EK predložila prošlog juna.

Pripreme za Strategiju već su u toku, sa ciljem unapređenja prosperiteta i rasta u regionu, poboljšanja njegove atraktivnosti, konkurentnosti i povezanosti. Uz učešće četiri balkanske države, Strategija takođe treba da odigra važnu ulogu u približavanju tih država Evropskoj uniji.

Uz Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Srbiju, Strategija pokriva četiri Zemlje članice EU (Hrvatska, Grčka, Italija i Slovenija). Zemlje koje nijesu članice EU ravnopravni su partneri u upravljanju i implementaciji Strategije. Organizacije koje predstavljaju civilno društvo i privatne kompanije takođe su uključene u konkretne aktivnosti i projekte u okviru nove Strategije.

 „Današnje usvajanje Strategije EU za jadransko-jonski region važan je korak. Cilj je pozabaviti se zajedničkim problemima združenim snagama i izvući maksimum iz prilika koje dijelimo sa našim partnerima sa Zapadnog Balkana. Sada je odgovornost jadransko-jonskih zemalja, regiona i učesnika da u praksi rade zajedno kako bi Strategiju pretočile u rezultate. Rad treba da počne što je prije moguće. Uspjeh u jadransko-jonskom regionu doprinijeće prosperitetu i bezbjednosti Evrope u cjelini“, prokomentarisao je komesar za regionalnu politiku Johanes Han, prenosi RTCG.

Maria Damanaki, komesarka za pomorstvo i ribarstvo, kazala je kako sa ovom strategijom jadransko-jonski narodi imaju u svojim rukama priliku da se krene dalje i odnosu na krizu i cio region vrate na pravi put za budući održiv prosperitet.

„Naša strategija „plavog rasta“ je već pokazala da mora i okeani iimaju potencijal da genereišu ogroman ekonomski rast i prijeko potrebna radna mjesta. Ja sam uvjerena da će ova makro-regionalna strategija biti nacrt za buduće inicijative u basenu mora i da će biti sagledana sa interesom od strane Mediteranskih zemalja“, kazala je Damanaki.

Obuhvatajući otprilike 70 miliona stanovnika, Strategija EU za jadransko-jonski region (EUSAIR)omogućava saradnju između zemalja članica u četiri ključne oblasti: 1) plavi rast, 2) povezivanje regiona, 3) kvalitet životne sredinei 4) održivi turizam.

Nadovezujući se na iskustvo postojećih makroregionalnih strategija: Strategije EU za region Baltičkog mora i Strategije EU za dunavski region, EUSAIR nudi okvir za mobilizaciju i usklađivanje postojećih evropskih, pretpristupnih i nacionalnih instrumenata finansiranja sa zajednički usaglašenim strateškim ciljevima.

Zemlje učesnice trenutno identifikuju nacionalne i sektorske koordinatore koji će brinuti o implementaciji Strategije na nacionalnom i makroregionalnom nivou. Konferencija povodom pokretanja Strategije koju organizuje Italija kao predsjedavajuća Savjetom u saradnji sa Evropskom komisijom održaće se 18. novembra u Briselu. 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.