Svojim radom i izumima neke od njih su se uspjele ugnijezditi u leglo najznačajnijih naučnika svoga doba. Nerijetko se dešavalo da su trpjele nepravdu jer su njihove muške kolege dobijale nagrade za istraživanja u kojima su one učestvovale i dale veliki doprinos.
Ovo su samo neke od najpoznatijih naučnica koje su, s pravom se može reći, uzdrmale svjetsku nauku iz njenog korijena i dale svoj ogromni doprinos čovječanstvu.
1. Marija Kiri (fizičarka)
Ona je bila poljska fizičarka koja je istovremeno bila i hemičarka i pionir u izučavanju radioaktivnosti. Zajedno sa suprugom Pjerom Kirijem, Marija je otkrila polonijum i radijum i tako postala prva žena koja je osvojila Nobelovu nagradu za fiziku 1903. godine. Drugu Nobelovu nagradu osvojila je 1911. godine iz oblasti hemije, i tako postala prvi naučnik u svijetu koji je dobio dva puta ovu prestižnu nagradu.
2. Mileva Marić-Ajnštajn (matematičarka)
Ona je bila srpska matematičarka, prva žena Alberta Ajnštajna, jednog od najgenijalnijih umova 20. vijeka. Postoje tvrdnje da je ona doprinijela ranim Ajnštajnovim radovima, ali je stepen njenog učešća u otkrićima nepoznat i predmet je brojnih polemika. Mileva je umrla u Cirihu 1948. godine, brinući se o oboljelom sinu Eduardu.
3. Rejčel Karson (pomorski biolog)
Bila je američki zoolog i biolog i smatraju je jednim od osnivača modernog pokreta za zaštitu okoline. Prva je uočila negativne posljedice upotrebe DDT-a na floru i faunu. Zbog toga je napisala knjigu "Tiho proljeće", u kojoj je detaljno opisala štetne posljedice DDT-a i sličnih pesticida na zdravlje ljudi i prirodu. Knjiga je stekla veliku popularnost i ubrzo nakon njene smrti američke federalne vlasti su zabranile DDT.
4. Rozalinda Frenklin (hemičarka)
Ona je bila britanska biofizičarka i kristalograf. Njen rad sadrži ključni doprinos u shvatanju molekulske strukture DNK, RNK, virusa, uglja i grafita. Najpoznatija je po radu na DNK, a otkriće njene strukture je pomoglo naučnicima da shvate način na koji se genetička informacija prenosi sa roditelja na djecu. Nikada nije nominovana za Nobelovu nagradu. Umrla je 1958. godine, a njene kolege su 1962. dobile Nobela za rad na kojem su zajedno istraživali.
5. Maksin Singer (molekularni biolog)
Pomogla je pri "otključavanju" tajni genetskog koda i podstakla diskusiju o etičnosti DNK istraživanja i genetskog inženjeringa.
6. Liza Majtner (fizičarka)
Austrijsko-švedska fizičarka koja se intenzivno bavila proučavanjem fenomena radioaktivnosti i nuklearnom fizikom uopšte. Bila je poznata i kao "majka atomske bombe", koja je zajedno sa kolegom Otom Hanom otkrila nuklearnu fisiju.
Hanu je dodijeljena Nobelova nagrada za hemiju "za otkriće nuklearne fisije". Mnogi naučnici smatraju da je Nobelova nagrada trebalo da bude podijeljena između Hana i Majtnerove. Han je stalno tvrdio da je otkriće čisto hemijske prirode, ali svima je sumnjiva bila i činjenica da je u odboru za dodjelu Nobela bio i naučnik koji je gajio animozitet prema Majtnerovoj.
7. Barbara Maklintok (citogenetičarka)
Američki pionir u oblasti genetike i jedna od najpoznatijih citogenetičara u svijetu. Dobitnica je Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu 1983. godine. Maklintokova je doktorirala botaniku na Kornel univerzitetu 1927, gdje je bila lider u razvoju citogenetike kukuruza.
8. Rita Levi-Montalcini (neurolog)
Ona je italijanska naučnica koja je, zajedno sa kolegom Stenlijem Koenom, 1986. godine dobila Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu za otkriće faktora rasta. Ovo otkriće je bilo od suštinske važnosti za shvatanje mehanizama koji upravljaju rastom ćelija i organa.
9. Džejn Gudal (primatolog)
Ona je značajni svjetski primatolog, etnolog i antropolog, čije je istraživanje ponašanja šimpanzi i njihovog društvenog života tokom boravka u Tanzaniji transformisalo način na koji posmatramo primate i njihovo ponašanje.
10. Marija Mičel (astronom)
Ona je još davne 1847. godine koristila teleskop i otkrila kometu koja je kasnije postala poznata kao "Kometa gospođice Mičel". Inače, najpoznatija je po tome što je bila prva žena koja je postala član Američke akademije nauka i umjetnosti.
(Nezavisne novine)
Komentari