Voda rijeke Drine koja je nekada bila po kvalitetu bliska pijaćoj vodi, po količini gvožđa i arsena sada pripada trećoj, a po količini rastvorenog olova četvrtoj klasi, pokazuju najnovije analize.
Samo 50 cm ispod površine donedavno najčistije rijeke na Balkanu plivaju gvožđe, arsen i olovo. Teški metali do Drine su stigli iz jalovišta "Stolice" u Kostajniku koje je oštećeno za vrijeme majskih poplava, pa sivi mulj sa opasnim materijama zagađuje vodu i zemlju. Voda sada pripada trećoj i četvrtoj klasi, a i predstavlja potencijalnu opasnost.
"Svi ti metali koji su pobrojani ulazeći u naš organizam talože se u ogromnim količinama u unutrašnjim organima kao što su jetra, slezina, bubrezi, koštani i centralni nervni sistem. Tu izazivaju posledice koje su brojne i različite u svojim ispoljavanjima," kaže dr Dejan Pavlović, Zeleni Srbije, Pokret za Šabac, prenosi B92.
Promjene u vodi primijetili su i ljubitelji rijeke, odmah posle poplava.
"Mi smo primijetili da je voda promijenila boju, ali pretpostavljamo da se ti teški metali valjaju po dnu i da ih riba konzumira i ribolovci su mi se već žalili da su primijetili neke čudne pojave u ribama", kaže Svetomir Tošić, predsjednik Udruženja "Sačuvajmo Drinu".
Nekada bistre i zelene, sve rijeke u ovom slivu od Kostajničke pa do Drine sada su sive. Ovde se od maja suši sve što je bujalo, a opasan mulj brine mještane.
Da briga bude veća, Beograd i Šabac koriste pijaću vodu duž ovih tokova.
/B92/
Komentari