'Pročitajte deklaracije na proizvodima, nije uvijek povoljnije ono što je jeftinije, a ako nema deklaracije na proizvodu, tražite od trgovca da je postavi i da vam je predoči', savjetuje ROZP povodom nestašice limuna na svjetskom tržištu i sa tim povezanog rasta cijena, ali i prodaje limuna tretiranih fungicidima.
U saopštenju ZORP-a, koji okuplja udruženja za zaštitu potrošača iz pet jugozapadnih hrvatskih županija, a sjedište ima u Karlovcu, podsjeća se da mnoge generacije potrošača pamte razne nestašice, pa i nestašice limuna i banana 80-tih godina, ali i da je tog voća ipak, 'iz nepoznatih razloga, uvijek bilo u Slunju'. 'Slična situacija se pojavila i sada, ali su se trgovci snašli pa potrošači ne moraju ići u Slunj po limun. Uvezli su jeftiniji limun iz Turske, ali na deklaraciji tih limuna piše: 'ne koristiti koru, limun je tretiran imazalilom', piše u saopštenju ROZP-a. Upozorava se, međutim, da je deklaracija je napisana sitnim, jedva čitljivim slovima.
ROZP tvrdi da imazalil kod beba i male djece izaziva probleme u centralnom nervnom sistemu, da je kancerogen i da kod odraslih djeluje loše na reproduktivne organe. 'To je fungicid koji prodire kroz koru na cijeli plod limuna, vrlo je stabilan, čak i na višim temperaturama. Zato savjetujemo potrošačima da kao korektivni faktor tržišta imaju pravo na informisan izbor roba koje će kupovati. Potrošači imaju pravo da odlučuju kako, na što i gdje će trošiti svoj novac', kaže se u saopštenju naslovljenom 'Isplati li se kupovati jeftinije?'.
Komentari