Ne biste trebalo da zaustavljate znojenje nego ga čak i podstičete tako da vaše tijelo može da prođe prirodni proces detoksikacije.
Sam znoj nema neprijatan miris. Znoj uglavnom čine voda i mala količina minerala. Međutim, bakterija koja živi na našoj koži razmnožava se u dodiru sa vlagom i kada dođe u kontakt sa znojem, proizvodi neprijatan miris. Zbog toga, prvi i najvažniji korak u održavanju pazuha je redovno pranje vodom i blagim sredstvom za pranje tijela.
Antiperspiranti i dezodoransi
Jedan od najrasprostranjenijih načina regulisanja tjelesnog mirisa su antiperspiranti i dezodoransi. Antiperspiranti sadrže aluminijumska jedinjenja kao svoje aktivne sastojke koje sprječavaju znojenje blokirajući znojne žlijezde.
Iako to zvuči privlačno, blokiranje znojnih žlijezda prekida prirodan način otklanjanja otrova iz tijela. Štaviše, istraživanja su pokazala da iako se aluminijum prirodno ne nalazi u tkivu grudi, može se nakupiti u tom tkivu. Ista istraživanja pokazuju da postoji veza između ovih aluminijumskih jedinjenja i nastanka raka dojke.
Dezodorans pruža manje zabrinjavajuću alternativu. Dezodorans ne sprječava znojenje nego efektivno maskira neugodan miris. Međutim, neki dezodoransi ipak sadrže usporne sastojke kao što su parabeni i sintetički mirise.
Kako odabrati prirodan dezodorans?
Najpopularniji prirodni dezodoransi i najsigurniji na tržištu su kremasti dezodoransi. Obično sadrže prah povrća i glinu koji upijaju znoj i nesintetičke mirise i esencijalna ulja (Neka esencijalna ulja poput lavande takođe pospješuju rast bakterija). Puderi koji imaju svojstvo upijanja poput sode bikarbone i tapioka praha upijaju višak znoja bez blokiranja žlijezda koje mogu da nastave normalan rad.
Međutim, morate uzeti u obzir da svaki dezodorans, pomiješan sa prirodnim mirisom tijela svake osobe daje jedinstven miris.
(klix.ba)
Komentari