Šoć: Broj Crnogoraca u Srbiji će da raste
"Odgovornost Savjeta da spriječi dalju asimilaciju"

Nacionalni savjet

Šoć: Broj Crnogoraca u Srbiji će da raste

Formiraćemo Zavod za crnogorsku kulturu i pozorište na nacionalnom jeziku kako bi Crnogorci, ali i svi ostali narodi koji sa nama žive u Srbiji, mogli da uživaju u vrijednostima i posebnostima koje njegujemo, najavljuje Ratko Šoć, nosilac liste koja je prošle sedmice pobijedila na izborima za formiranje Crnogorskog nacionalnog savjeta u Srbiji.

Šoć, poznat kao akademski slikar iz Vrbasa, ali crnogorskoj javnosti nepoznat i kao veoma cijenjen pjesnik i kompozitor, kaže u razgovoru za "Vijesti" da se broj Crnogoraca u Srbiji rapidno smanjio u posljednjih 20 godina i da vjeruje da će osnivanjem Nacionalnog savjeta taj proces krenuti u drugom smjeru.

Upitan što ce biti prvi potezi Crnogorskog nacionalnog savjeta u Srbiji, Šoć je kazao:

„Pred organima Nacionalnog savjeta Crnogoraca u Srbiji je ogroman posao koji podrazumijeva, prije svega, konstituisanje svih organa savjeta - izvršnog odbora, stručnih komisija... Nacionalni savjet zatim treba da napravi strategiju svoga djelovanja u naredne četiri godine po oblastima, sa posebnim akcentom na teme koje se tiču nacionalnog identiteta, kulture i obrazovanja“.

Šoć je kazao da se konstituisanjem Nacionalnog savjeta položaj Crnogoraca u Srbiji suštinski mijenja. Formiranjem Nacionalnog savjeta Crnogorci će prvi put, od kako postoje na ovim prostorima, dobiti priliku da kreiraju svoju sudbinu sredstvima koja za to opredjeljuje država Srbija, u kojoj živimo i koju prihvatamo kao svoju.

Čelnik CNS-a je rekao da se broj Crnogoraca u Srbiji rapidno smanjio u posljednjih 20 godina, sada ih ima samo 38.500.

„Osnivanjem Nacionalnog savjeta mislim da će taj proces krenuti u drugom smjeru. Sam proces izbora i aktivnosti koje su ga pratile postepeno je budio nacionalnu svijest Cmogoraca, tako da se za nešto manje od mjesec dana u poseban birački spisak upisalo više od 6.000 Crnogoraca. Mislim da je velika odgovomost na Nacionalnom savjetu da spriječi dalju asimilaciju pravim pristupom i pogledom na cmogorsko pitanje u Srbiji“, kazao je Šoć.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.