Neusklađena seksualna želja
Raskorak u seksualnoj želji između dva partnera najčešći je problem sa kojim se terapeuti sreću. Kod žena, uzrok može biti javljanje bola tokom odnosa, hronična iscrpljenost, stres, ili to koliko je žena zadovoljna vezom i koliku emotivnu bliskost osjeća sa partnerom. Ako je u pitanju posljednji uzrok, problem bi mogao biti riješen ponovnim uspostavljanjem komunikacije.
Nedostatak vremena za seks
Ovo je jedan od najčešćih problema sa kojim se susreću terapeuti – partneri vole jedno drugo, ali nikako ne mogu da izdvoje malo slobodnog vremena za seks. Međutim, u pitanju je varka. Kod parova koji ovaj razlog navode kao uzrok nezadovoljavajućeg seksualnog života, najčešće su prisutni kompleksni problemi emotivne i fizičke prirode, poput izostanka seksualne želje, impotencije, bolnog odnosa, nezadovoljstva svojim tijelom, prerane ejakulacije i raznih međusobnih konflikata. Umjesto direktne konfrontacije i razgovora, problemi se poriču, a kao izgovor javlja nedostatak vremena.
Bolesti
Nažalost, mnoge bolesti za posljedicu imaju izostanak seksualne želje, a univerzalno rješenje ne postoji jer se slučajevi razlikuju. Vrlo često se kao problem javlja nedostatak otvorene komunikacije. Uzrok ovome je strah od neuspjeha, poniženja ili odbijanja. Razgovor je poželjan u svakom slučaju, gdje će partneri ukazati jedno drugom na svoje probleme, očekivanja, strahove i nade, i pružiti jedno drugom podršku.
Erektilna disfunkcija
Ukoliko ne postoji fizički razlog za ovo, najčešće je u pitanju anksioznost koja sprječava muškarca da dospe u stanje uzbuđenosti i održi erekciju. Ako je pacijent u vezi ili braku, primjenjuje se terapija koja uključuje dodirivanje, gdje će pacijent moći fizički da se poveže sa svojom partnerkom, bez bojazni i pritisaka koje uzrokuje seksualni čin.
Bolni odnosi
Kada je ovaj problem u pitanju, bol najčešće nije posljedica seksualne disfunkcije, naročito ne ako se javlja prilikom stavljanja tampona, redovnih ginekoloških pregleda itd. Postoje dva različita pristupa terapeuta - prvi je otkrivanje potencijalnih fizičkih uzroka vezanih za intimnu zonu, a drugi povezivanje bola sa mentalnim barijerama nastalih kao posljedica seksualne traume ili uzrokovanih određenim emotivnim stanjima poput depresije ili anksioznosti.
Nevjerstvo
I nevjerstvo i trajno nezadovoljstvo seksualnim životom najčešće imaju isti uzrok – odsustvo seksualne želje partnera i osjećaj zapostavjlenosti. Zato se, umjesto razvoda, predlaže savjetovanje sa terapeutom. On će istražiti istoriju seksualnih odnosa u vezi i postaviti brojna pitanja, između ostalog da li je par ikada imao zadovoljavajući seks, ako jeste – kada su stvari počele da se mijenjaju, zašto su se promijenile, da li partneri i dalje osjećaju prijatnost u međusobnoj blizini ili im je pomisao na to odbojna... Seksualni odnosi koji se temelje uglavnom na fizičkoj privlačnosti vrlo brzo će postati nezanimljivi i seksualna želja će početi da se gasi.
Nedostatak emotivne bliskosti
Živimo u vremenu kada smo konstatno bombardovani karijeristički orijentisanim ciljevima, medijima i njihovim idealom fizičke ljepote, da često zaboravljamo na nešto čemu nas televizija i društvene mreže neće naučiti – seksualnu intimnost. Ostvarivanje raznoraznih fantazija i scena iz porno filmova je sasvim u redu ako vam to prija, ali jedna stvar konstatno se zapostavlja – vođenje ljubavi. Terapeuti savjetuju ljudima da ne dozvole sebi da žive život onako kako im to drugi diktiraju, već da oslušnu sebe, svoje i partnerove želje i potrebe, i na taj način ojačaju svoju vezu.
Zavisnost od seksa
Problem opsesivno kompulzivnog seksualnog ponašanja sve je češći, a može se manifestovati na razne načine. Liječenje uključuje otkrivanje uzroka (slab mehanizam nošenja sa stresom, porodične traume, zloupotreba alkohola ili droga), postavljanje granica, kontrolu impulsivnog ponašanja, jačanje mehanizma odbrane od stresa, preusmjeravanje fantazija i savjetovanje sa partnerom (ukoliko je potrebno). U slučajevima gdje je uzrok depresija, u terapiju mogu biti uključeni i lijekovi.
(ženablic)
Komentari