Ona se nalazi u posjeti Novom Zelandu i Autraliji.
Merkelova, poznata kao racionalista koji, bez puno emocija, tehnokratski uspješno vlada Nemačkom i Evropom, poznata je i po dobrom menadžmentu i organizaciji i što je, na primjer, znala da otputuje u daleku i moćnu Kinu, s kojom njemačka privreda ima milijarde i milijarde eura prometa, na svega nešto duže od 48 sati.
Ona je krajem ljeta 2012. godine bila u Pekingu na 32 stepena Celzjusa, iznad dvadestmilionskog grada bio je oblak smoga, a u gradu blistave sablje gardista i vojne počasti za Merkelovu, koja je tamo stigla sa najvećom vladinom delegacijom, koju je Kina ikada primila.
To je bila državna posjeta u kojoj se radilo o moći i milijardama, jer je Merkel tada u Peking optutovala flotom od tri aviona, sa 150 pratilaca, među kojima je bilo i sedam ministara i čak pet direktora berzanskog koncerna Dax (Njemački deonički indeks), a u Kini je održala 22 govora u 75 minuta.
Posjeta Australiji i Novom Zelandu, gdje je ona, poslije 17 godina prvi kancelar koji je stigao, nešto je malo drugačija, premda se i tu radi o milijardama eura u privrednoj saradnji, ali i pomoći u zaštiti prirode i rijetkih vrsta životinjskog svijeta.
Merkelovu su na Novom Zelandu sačekala prijatna i neobična iznenađenja ceremenijalnog dočeka, a ona bi sjutra, kako je planirano, trebalo da bude u autralijskom gradu Brizbejnu, na samitu Grupe 20, što je i glavni cilj njenog puta-gdje je očekuju stare teme - privredna kriza, međunarodni sukobi, prije svega Ukrajina i susret sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, najavljuju njemački mediji.
(B92)
Komentari