Bijeli luk vašim jelima daje odličnu aromu i veoma je zdrav. Međutim, postoje situacije kada ga ipak treba izbjegavati.
Prenosimo vam dio iz knjige "Bijeli luk - praktični savjeti za zdravlje i dom" doktorke Peni Stenvej, a koji se tiče ograničene primjene bijelog luka.
Evo kada treba biti oprezan u konzumiranju bijelog luka:
Kožni problemi – kožu najprije testirajte tako što nanesete bijeli luk na malo područje koje nije izloženo i nekoliko sati kasnije provjerite da li je iritirano. Ako jeste, nemojte ponovno nanositi bijeli luk. Ulje bijelog luka ne sadrži jedinjenja koja uzrokuju iritaciju (sulfenske kiseline i alicin), ali nema ni bioaktivnost alicina i njegovih derivata. Budite posebno oprezni kad nanosite bijeli luk na dječju kožu.
Vaginalni i rektalni/analni problemi – ne koristite bijeli luk lokalno, jer bi vas mogao iritirati ili peći.
Želudačni ili problemi s varenjem – zapamtite da velike količine bijelog luka mogu iritirati želudac i crijeva.
Krvarenje – bijeli luk može podstaći krvarenje. To se dejstvo može još pogoršati ako konzumirate bilje i/ili dodatke ishrani koji usporavaju zgrušavanje krvi, uključujući riblje ulje, vitamin E, đumbir, gingko, crvenu djetelinu, kurkumu i vrbu.
Trudnoća – zapamtite da normalne količine unosa bijelog luka verovatno nisu štetne za dijete, ali mudro je izbjegavati velike količine i ne nanositi bijeli luk na kožu. Ako se porođaj očekuje za dvije nedelje, unos velikih količina bijelog luka mogao bi da podstakne krvarenje za vrijeme porođaja i popratnih hirurških procedura.
Dojenje – izbjegavajte konzumaciju ili nanošenje velikih količina bijelog luka jer ne postoje dovoljni podaci koji potvrđuju da je bezopasan za dijete.
Predoperativna stanja – izbjegavajte bijeli luk dvije nedelje prije zakazane operacije jer može podstaći krvarenje.
Hronični alkoholizam – izbjegavajte velike količine bijelog luka jer usporava razgradnju jetrenog enzima P450 2E1, koji pomaže u razgradnji alkohola.
Ako koristite oralnu kontracepciju koja sadrži estrogen – zapamtite da bijeli luk ubrzava razgradnju i umanjuje kontraceptivni učinak. Ako konzumirate mnogo bijelog luka razmislite o dodatnoj kontracepciji (poput kondoma).
Moguće nuspojave:
Sumporna jedinjenja bijelog luka rastvoriva u ulju mogu prouzrokovati sledeće poteškoće:
Peckanje u ustima, žgaravicu, mučninu, povraćanje, gasove, dijareju i gubitak apetita, naročito ako se uzima na prazan stomak.
Slabost, groznicu, glavobolju, vrtoglavicu, znojenje, ubrzani puls i nesanicu, rumenilo, peckanje i plihove od dužeg nanošenja na kožu.
/Superzena/
Komentari