Šef Misije OEBS-a na Kosovu, ambasador Žan-Klod Šlumberger je naglasio da je ova konferencija nastavak napora OEBS-a da pomogne u razvoju regionalne saradnje između agencija za primjenu zakona kako bi borba protiv organizovanog kriminala bila efikasnija.
“Cilj OEBS-a je da ujedini zvaničnike agencija za primjenu zakona, akademike i različite bezbjedonosne institucije kako bi razmijenili svoja najbolja iskustva u borbi protiv ovog negativnog fenomena. To je jako važno zato sto osobe i kriminalne organizacije koje se bave trgovinom ljudima, drogom i oružjem, ne poznaju etničke, političke ili vjerske prepreke kada je riječ o saradnji u kriminalnim aktivnostima”, kazao je ambasador Šlumberger.
Bajram Rexhepi, ministar unutrašnjih poslova i nacionalni koordinator za borbu protiv organizovanog kriminala je istako da je Kosovo ostvarilo saradnju sa svim zemljama regiona i šire, te da je potpisalo 12 sporazuma o policijskoj i bezbedonosnoj saradnji sa zemljama regiona i EU.
Prema njegovm riječima rezultat međudržavne saradnje je u prvih šest mjeseci ove godine, 16 završenih slučajeva trgovine ljudima, narkoticima i emigrantima, dok je 14 drugih slučajeva pod istragom.
Takođe je naveo da je Kosovo puno uradilo na stvaranju zakonskog okvira za borbu protiv organizovanog kriminala.
“Kosovska policija je s ciljem podizanja efikasnosti u borbi protiv teškog i organizovanog kriminala radila puno i na podizanju svojih kapaciteta uključujući i osnivanje nekoliko specijalizovanih direktorijata, kao što su Direktorijat za međunarodnu saradnju u oblasti primjene zakona, Direktorijat za zaštitu svjedoka, te Jedinica za borbu protv kibernetičkog kriminala”, kazao je Rexhepi.
Glavna tužiteljka u Specijalnom tužilaštvu Kosova Sevdie Morina je naglasila da je organizovani kriminal prijetnja unutrašnjoj i međunarodnoj bezbjednosti, te da je za uspješnu borbu protiv organizovanih kriminalnih grupa neophodna dobra koordinacija.
“Smatram da saradnja i koordinacija Tužilaštava i drugih institucija za sprovođenje zakona u regionu treba još više da se proširi u borbi protiv fenomena transkriminala, terorima i drugih krivičnih djela sa međunarodnim elementima”, kazala je Morina.
Ona je kazala i da na Kosovu poteškoću u borbi protiv organizovanog kriminala predstavlja i nepostojanja vladavine zakona na cijeloj teritoriji zemlje.
Učesnici konferencije su nastavili da konkretnim primjerima sa terena razmjenjuju iskustva i pokušaju da pronađu mogućnosti za zajedničke aktivnosti u skladu sa međunarodnim konvencijama. Takođe će ispitati saradnju između institucija sistema krivičnog pravosuđa i međunarodne pravne pomoći, kao i ulogu međunarodnih organizacija u koordinisanju borbe protiv organizovanog kriminala.
/Anadolija/
Komentari