Građani Crne Gore, Srbije i Makedonije uživaju u putovanju s ličnom kartom

Zapadni Balkan - mini Šengen zona

Građani Crne Gore, Srbije i Makedonije uživaju u putovanju s ličnom kartom

Državljani Crne Gore sa ličnim kartama mogu ulaziti u Srbiju, Makedoniju, Albaniju i Bosnu i Hercegovinu. Građani BiH jedini su u regionu kojim treba viza za putovanje na Kosovo, što nije slučaj sa državljanima Albanije, Makedonije, Crne Gore, pa čak i Srbije.

Građani Republike Hrvatske, iako ta država nije u sastavu Šengena, samo sa ličnom kartom mogu uči u najviše država u Evropi, a to iz regiona Jugoistočne Evrope, popularnije nazvanog Zapadni Balkan, najmanje mogu državljani Bosne i Hercegovine, pokazuje analiza agencije Anadolija (AA). 

Nakon ulaska Republike Hrvatske u Evropsku uniju, 1. jula 2013. godine hrvatski državljani mogu putovati u države članice Evropske unije s valjanom osobnom iskaznicom - ličnom kartom.

Građani Hrvatske mogu i nakon ulaska te zemlje u EU prelaziti granicu s Bosnom i Hercegovinom, osim s pasošom, i sa ličnom kartom. Isto vrijedi i za prelazak granice kod Neumskog koridora.

S druge strane, građanima Bosne i Hercegovine od 1. jula 2013. godine onemogućeno je da u Hrvatsku ulaze sa ličnom kartom, već za to moraju posjedovati isključivo biometrijski pasoš.  

Istovremeno, ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju prestala je obveza izdavanja evidencijskih kartona za stavljanje graničnih štambilja državljanima Hrvatske prilikom prelaska državne granice, a što je do sada bio slučaj prilikom prelaska državne granice u Sloveniju, Italiju i Mađarsku.

Inače, i prije ulaska u EU, državljani Hrvatske samo sa ličnim kartama mogli su, osim u BiH, ući i u Sloveniju, Mađarsku i Italiju. 

Prema podacima Ministarstva inostranih poslova te zemlje, državljani Srbije mogu ulaziti, prelaziti preko teritorije i boraviti u Crnoj Gori do 30 dana sa važećom ličnom kartom, odnosno drugom ispravom na osnovu koje se može utvrditi njihov identitet i državljanstvo.

Državljani Srbije mogu prelaziti i državnu granicu Makedonije sa važećom biometrijskom ličnom kartom.

Na teritoriju cijele Bosne i Hercegovine državljani Srbije mogu ulaziti bez viza i nesmetano boraviti do 90 dana, sa pasošem ili ličnom kartom. To pravo mogu ostvariti na svim graničnim prelazima između Srbije i Bosne i Hercegovine, izuzev aerodroma, gde je za ulazak u Bosnu i Hercegovinu potreban pasoš. 

Istovremeno, u skladu sa sastankom Jadranske povelje, Albanija, Makedonija i Crna Gora potpisale su sporazum kojim se građanima tih triju zemalja omogućava da iz jedne u drugu zemlju putuju sa pasošima i biometrijskim ličnim kartama.

Tako državljani Crne Gore sa ličnim kartama mogu ulaziti u Srbiju, Makedoniju, Albaniju i Bosnu i Hercegovinu. 

I građani Makedonije samo sa ličnim kartama mogu putovati u Albaniju, Srbiju i Crnu Goru.

Državljani Albanije samo sa ličnim kartama mogu u Makedoniju i Crnu Goru.

Za razliku od svih ostalih, građani Bosne i Hercegovine sa ličnom kartom mogu putovati samo u Crnu Goru i Srbiju. 

Istovremeno, građani Bosne i Hercegovine jedini iz regije kojima treba viza za putovanje na Kosovo, što nije slučaj sa državljanima Albanije, Makedonije, Crne Gore, pa čak i Srbije. 

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.