Sociolog Srđan Vukadinović smatra da ovo nije izolovan slučaj već jako ozbiljan društveni problem, dok sve se sve više izvitoperuju vrijednosti koje su se gubile u ovih zadnjih deceniju-dvije.
"Vrijednosti su posve iznevjerene. Imamo vrijeme kadaniko ne poštuje nikoga. Kada niko ne poštuje institucije države, kada niko ne poštuje struku, kada niko ne poštuje profesiju, kada oni koji uče i edukuju i socijalizuju mladel jude ta geneza i liniaj se nastavlja”, kazao je on za Atlas televiziju, prenosi CDM.
Vukadinović kaže da je stanje alarmantno i da se više ne mogu zatvarati oči pred problemom.
“Ako se dalje ovako nastavi da nema nikakve odgovornosti za nasilnike, da nema institucija države koje bi mogle da stanu u zaštitu onih koji su žrtve nasilja, da nema poštovanaj pravne države, da se sve pod prizmom političke borbe i politizacije društva vrednuje onda nemamo što drugo očekivati nego zaista jednu sliku slobodno se može reći sveopšteg ludila u društvu koje će kulminirati sve većim brojem ovakvih nasilnih slučajeva”, poručio je Vukadinović.
Za krimologa Velimira Rakočevića ove tragedije pokazuju da nijesmo naučili iz prethodnih grešaka, da sistem ne uspijeva da reaguje preventivno u situacijama koje prijete nesrećom, već nas svaki ovakav slučaj iznenadi.
“Naša djeca, omladina provode vrijeme uz alkohol. Uz to idu drugi oblici socijalne patalogije. Tada oni nemaju ni uslova za adekvatno odrastanje, za razvijanje u socijalizovanu ličnost. Samim tim, to neminovno dovodi do kriminalizacije u društvu”, konstatovao je on.
Vukadinović smatra da umjesto političkih podjela na jedne i druge naše i njihove treba uvesti rigirozne kazne, brze i efikasne sudske procese, računajući i vladjuću strukturu ali i opozicija mora biti odgovornija.
“Na prvom mjestu je svijest o tome da se mora stati na kraj nasilju, a na drugom mjestu je počitička volja da se sankcionišu svi oni nasilnici bez obzira kojoj političkoj grupaciji pripadaju. Na trećem mjestu su maksimalno rigorozne kazne i na četvrtom su to brzi sudski procesi koji moraju da daju rezultat”, objašnjava on.
U praksi, Rakočević odgovornost stavlja na policiju, koja treba da spriječi da je oružje dostupno, a nakon policije su i roditelji glavni odgovorni.
“Neshvatljivo je da nakon tri sata ujutru roditelji ne znaju gdje su im djeca. Čak se smtra da nakon ponoći i mlađa punoljetna lica ne bi smjela da se nalaze na mjestima na kojima imamo potencijalnu opasnost od stradanja”, upozorio je on.
Komentari