Deklaracijom se traži poništavanje takve odluke Haškog tribunala.
"Deklaracija se ne bavi posebno Srbijom. Upozoravamo da Šešelj i dalje zagovara i širi mržnju, udara u temelje vladavine prava, zagovara veliku Srbiju s teritorijalnim pretenzijama na Hrvatsku, a to ne možemo da prihvatimo", rekla je inicijatorka deklaracije, bivša premijerka Jadranka Kosor, prenosi B92.
Ona je rekla da se u tekstu deklaracije "precizno govori kakva je situacija u Srbiji i da se oni moraju ograditi od svega toga, i da tekst još treba tehnički doraditi.
Predlog teksta deklaracije potom će biti upućen predsjedniku Sabora Josipu Leki. Jadranka Kosor je izjavila da se još ne zna hoće li se to dogoditi do četvrtka, kada će Evropski parlament raspravljati o rezoluciji o Šešelju, na prijedlog hrvatskih evroparlamentaraca.
Puštanje Vojislava Šešelja iz haškog pritvora na privremenu slobodu, a posebno njegovi politički govori već danima izazivaju oštre reakcije u Hrvatskoj. Premijer Hrvatske Zoran Milanović izjavio je u petak da Srbija, ako želi u EU, mora jasno da se ogradi od Šešeljevih izjava i da ih osudi.
Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović pisao je predsjedniku Haškog tribunala Teodoru Meronu u kojem je upozorio da moguće jačanje političkih aktivnosti Vojislava Šešelja i opasnost da njegov govor mržnje ponovo dobije pobornike može teško da naruši mir i stabilnost u jugoistočnoj Evropi. On je najavio i da će se Hrvatska obratiti Savjetu bezbjednosti UN-a da bi upozorila na odluku Haškog tribunala.
Komentari